Rouškovné 2: Pomoc od státu pro seniory. Řešíme peníze, nebo vouchery, říká ministr Jan Hamáček

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Předmětem diskuzí se stalo téma druhého »rouškovného«, o kterém před pár týdny promluvila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (39). Mnohým tak svitla naděje na další mimořádný příspěvek. "Ano, budeme schopni připravit návrh dalšího příspěvku, ale vše záleží a bude odvislé od ekonomických ukazatelů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva. Aktuálně byl konkrétnější ministr vnitra Jan Hamáček (42), který prozradil, že se řeší forma mimořádného příspěvku.

Epidemie koronaviru v Česku i kvůli šířící se britské mutaci sílí, nemocnice se musí starat o rekordní počet pacientů s covidem ve vážném stavu. Stát nařídí kvalitnější ochranu dýchacích cest v místech, kde je větší koncentrace lidí. Respirátory, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky na sobě mají být od půlnoci na úterý povinné v obchodech či veřejné dopravě, možná i na pracovištích. A právě mimořádný výdaj na ochranné pomucky by mohl stát seniorům kompenzovat.

"V současnosti toto připravujeme v souvislosti s respirátory a řešíme, jestli to má být v podobě finanční, nebo voucherů na respirátory jako tomu je v Bavorsku," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Na začátku prosince loňského roku byl vybraným skupinám vyplácen od státu mimořádný příspěvek 5 tisíc korun, tzv. »rouškovné«. Týkalo se to starobních a invalidních důchodců, vdov, vdovců a sirotků. A sotva odstartoval nový rok 2021, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že by v případě rostoucích výdajů navrhla v pořadí již druhý mimořádný příspěvek důchodcům, který by pro některé mohl být velkou pomocí.

"Ano, budeme schopni připravit návrh dalšího příspěvku, ale vše záleží a bude odvislé od ekonomických ukazatelů. Minulý rok to rozhodnutí o jednorázovém příspěvku vycházelo z ekonomického vývoje, z toho, že během loňského roku extrémně narostla inflace a zdražovalo se. Především senioři mají trochu jiný spotřební koš než zbytek populace, nakupují jiné položky, které zdražovaly rychleji než je průměr," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vedoucí tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek. Právě povinný nákup ochranných pomůcek by mohl být tím, co by stát mohl podruhé »odškodnit«.

Epidemická situace se neustále zhoršuje a vláda jako jedno z bezpečnostních opatření zaved...

V Česku počet zemřelých s onemocněním covid-19 přesáhl 19.000, ministerstvo zdravotnictví jich k sobotnímu ránu evidovalo 19.097. Denní nárůst potvrzených případů koronaviru se čtvrtý den drží nad 10.000, v pátek testy odhalily 11.192 nakažených. Podle Milana Kubka (53) je situace alarmující. "V nemocnicích je ve vážném stavu čím dál více mladších lidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf České lékařské komory.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.