Rozchodem Bagárové a Muradova bude trpět nejvíce malá Ruminka. Psycholog popsal, co se stane, až si ji táta vezme k sobě

Profimedia
Zpěvačka Monika Bagárová s Makhmudem Muradovem
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 27. 12. 2021

Když se dva lidé rozhodnou, že ve společné cestě životem nechtějí pokračovat, jeden z nich si sbalí kufry a odejde. Věci jsou poměrně jednoduché, pokud ve vztahu nejsou dluhy a společné děti. Pokud se rozchází rodiče malého dítěte, tak dopady mohou mít na psychiku dítěte až devastující charakter. Zpěvačka Monika Bagárová (27) a zápasník MMA Makhmud Muradov (31) musí kromě vlastních pocitů vyřešit péči a upravit styk, kdy pokud jde o soud, vychází z toho, že dítě, které je v péči jen jednoho z rodičů, má právo stýkat se s druhým rodičem v rozsahu, jenž je v zájmu dítěte, stejně jako tento rodič má právo stýkat se s dítětem. Psycholog Jeroným Klimeš (54) pro ŽivotvČesku.cz popsal, co se v takto malém tvorečkovi při rozchodu rodičů odehrává.

V květnu 2020 po náročném porodu císařským řezem přivedla Monika Bagárová na svět dceru Ruminku. Zpěvačka si tehdy pochvalovala, že byla ráda, že u porodu mohl být i její přítel Makhmud Muradov, což v případě císařského řezu není samozřejmostí. Náročný porod Monika Bagárová později popsala jako jednu z největších zkoušek svého života. Nyní ji čeká řada dalších nelehkých výzev.

Během letošních Vánoc řada fanoušků zpěvačce a porotkyni SuperStar přes její Instagram doporučila, ať si konečně přizná, že s Muradovem nežije a bude osamocena i během nejkrásnějšího období roku. Umělkyně se dlouho snažila nefungující vztah zachraňovat, ale nakonec přiznala, že tento boj byl nad její síly.

"Myslím, že je fér Vám říct, že už nejsme rodina. Hlavně proto, že jste byli u našeho začátku, taky u narození naší Ruminky a vím, že spousta z Vás nám drželo palce. S Machem jsme se rozešli z mnoha důvodů. Oba se ale budeme snažit, aby Rumince v životě nechyběl úsměv a radost ze života," uvedla zpěvačka v oficiálním prohlášení, které pověsila na svůj instagramový profil. Od té doby na žádosti o rozhovor nereaguje ani ona ani Muradov, který poslední dny v rámci Vánoc tráví v rodném Uzbekistánu.

Právě zdravý psychický vývoj malé Ruminky je to, na čem Monice Bagárové záleží ze všeho nejvíce. Fanouškům už vzkázala, že se v komunikaci na sociálních sítích odmlčí a bude se věnovat hlavně své dceři.

Redakcí oslovený psycholog Jeroným Klimeš popsal, čím si dítě ve věku dcery zpěvačky prochází, když rodiče řeší vztahové problémy a jsou od sebe odloučeni. "Dítě v tomto batolícím věku věku vnímá citovou separaci. Fixuje na toho rodiče, se kterým tráví nejvíce času, vazbou jedna ku jedné. Jedno batole chce mít jednoho dospělého fyzicky vedle sebe. Takové vazbě se říká dyadická vazba. Dítěti v tomto věku nedělá dobře, když ho od primárního rodiče »odškubneme«. V tom okamžiku začne dítě dělat scénu, které se říká separační reakce. Dítě je takto vázané většinou na matku, ale může se navázat i na tátu, na babičku či na dědu. Nicméně toto přesunutí dyadické vazby trvá dlouho, nedá se zrealizovat za 15 minut. Fyzické »odškubávání« dítě poškozuje, často pak mívají v dospělosti problémy s patologickou žárlivostí, střídavá výchova v kojeneckém či batolícím věku je proto přímo masakr na dítěti. Druhá věc, která dítě masakruje, jsou emocionální scény před ním. Rozchod se většinou neobejde bez křiku a hádek před dítětem. I malé dítě už vnímá hádky a křik. Navíc rozvádějící se rodiče se často chovají k dětem necitelně, protože sami mají spoustu starostí s vlastním rozchodem a city," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš s tím, že každý rozchod rodičů má logicky na dítě vliv.

Rumince budou dva roky až v květnu. Pokud svého biologického tatínka dlouhé týdny neuvidí, tak si pak bude muset znovu rozpomenout na jeho přítomnost. Navození diadické vazby rozhodně není otázka několika hodin ani jednoho víkendu. "Aby takto malé dítě bylo měsíc u matky a pak týden u tatínka? To je pro to dítě masakr. Dítě může dyadickou vazbu přenést, ale děje se to v rámci měsíců, nelze vazbu přenést během týdne. Prohazovat dítě na týden lze v době, kdy začínají školky v přírodě, někdy v předškolním věku dítě na týden může odjet od rodičů, ale i tak to děti špatně snáší," dodal pro ŽivotvČesku.cz psycholog, který apeluje na všechny rodiče, aby při rozchodových a rozvodových třenicích měli vždy na paměti štěstí a klid společného potomka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu