Růst cen ve spotřebním koši zrychluje, uvedl ČSÚ. Předseda pirátského klubu Jakub Michálek řekl, odkud chce stát vzít peníze a dát je lidem

Jakub Michálek
Jakub Michálek
Foto: Se svolením Jakuba Michálka
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2022

Český statistický úřad (ČSÚ) ve čtvrtek zveřejnil výši meziroční inflace za první čtvrtletí letošního roku, která činila 11,2 procenta. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím 2021 spotřebitelské ceny v prvním čtvrtletí stouply o 6,3 procenta, což bylo nejvíce od roku 1993. Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka (33) jsou podstatné příčiny vysoké inflace. Pro ŽivotvČesku.cz zároveň popsal, jak chce vláda problém řešit.

Ceny rostou u naprosté většiny položek spotřebního koše, ze kterého se inflace počítá. Tahounem jsou ale podle ČSÚ energie, bydlení a potraviny. "V samotném květnu dosáhla meziroční inflace 16 procent a je třetí nejvyšší v EU," uvedl na tiskové konferenci k vývoji české ekonomiky v prvním čtvrtletí předseda ČSÚ Marek Rojíček.

"Nejvíce k meziročnímu růstu spotřebitelských cen přispívalo bydlení a energie, ceny dopravy a potravin. To jsou položky, které tvoří většinu rozpočtu nízkopříjmových domácností. Ceny ale silně rostou v téměř všech oddílech spotřebního koše a tento růst nadále zrychluje," uvedl Marek Rojíček.

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek pro ŽivotvČesku.cz promluvil o tom, jak chce vláda situaci řešit a ulevit lidem. "Podstatné jsou příčiny té inflace. Některé jsou globální a některé specifické pro Českou republiku. Zejména jde o zdražování energií a o ne úplně funkční trh s bydlením, který teď navíc dostal další ránu v situaci, kdy tu máme přistěhovalce," popsal.

Zároveň politik, který vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy i teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě stejné vysoké školy, vysvětlil, jak chce vláda lidem ve složité situaci pomoci.

"Za nás je řešení dát lidem peníze, které získáme tam, kde jsou naopak rekordní zisky z toho zdražování energií. Tedy pomocí úsporného tarifu motivovat lidi, aby šetřili peníze na energiích a aby měli nějakou slevu, pokud se jim to podaří. Ty slevy by byly až dvacet procent. Tohle aktuálně připravuje vláda, že se spustí. Samozřejmě také valorizuje důchody a rozhodla o jednorázovém příspěvku, který má pomoci rodinám," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz.

Nárok na zmiňovaný příspěvek 5000 korun na dítě do 18 let věku budou mít rodiny s loňskými ročními příjmy do milionu korun hrubého a s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady. Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat ho mohou také pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích.

Do milionového příjmu se bude započítávat nejen výdělek ze zaměstnání a podnikání, ale také z nájmů a rovněž ostatní příjmy. Patří k nim příjem z autorských práv, výživného, z prodeje nemovitostí, cenných papírů i jiných věcí či z převodu firmy. Živnostníkům s paušálem se má započítat jako příjem nejméně polovina celostátní průměrné mzdy. Na podání žádosti budou mít rodiče rok, s vyplácením by se mělo začít od srpna letošního roku.

Mezi kritiky návrhů kabinetu Petra Fialy (57) se řadí mimo jiné předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová (58). "Do chudoby se řítí asi dvacet procent českých domácností, v pololetí se odhaduje dokonce třicet procent a nejde jim říkat, ať si v klidu chudnou a pak si jdou pro dávky. To jsou lidé, kteří se podílí na příjmech státu, a jestli jim teď stát nepomůže, tak to špatně dopadne. Já vítám jakoukoli plošnou pomoc včetně návrhu zlevněného energetického tarifu a fixace cen, ale proč až od září? ČEZ má rekordní zisky, stát z toho má rekordní dividendu, přesto budou zvyšovat ceny, jak je to možné?" uvedla v minulých dnech pro ŽivotvČesku.cz.

Problematika bydlení je podle Jakuba Michálka částečně vázána na dobu pomoci Ukrajině na území České republiky. "Ministr pro místní rozvoj zároveň předložil změnu zákona, aby se daly v této provizorní době rychleji stavět stavby, protože to nejsou jen chybějící prostory pro bydlení, ale i školky a chybějící infrastruktura, což je potřeba urychleně budovat. Dlouhodobě ale máme problém s množstvím nevyužitých nemovitostí, u kterého bychom měli hledat nějaké řešení," dodal pro ŽivotvČesku.cz charismatický politik.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.