S otevřením obchodů si lidé ještě počkají. Ministr Jan Hamáček nastínil první termín jejich obnovení

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

Koronavirová epidemie v Česku sílí, země má v Evropské unii jednoznačně nejvíce nových případů za 14 dní, ve většině států přitom nárůst zvolnil. Česká vláda, jak už avizovala, od pondělí nepovolí provoz všech obchodů. Ministerstvo zdravotnictví naopak v pondělí nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických roušek v místech, kde je větší koncentrace lidí. První termín otevření obchodů podle ministra Jana Hamáčka (42) bude záviset na proočkovanosti. "Vláda si stanovala nějaké priority a jednou z nich je návrat dětí do škol," řekl šéf Ústředního krizového štábu pro ŽivotvČesku.cz, co v tuto chvíli má před rozvolněním v rámci obchodů přednost.

Kabinet tak namísto pondělního otevření obchodů, nařídí kvalitnější ochrany úst v místech, kde je větší koncentrace lidí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) půjde o obchody, veřejnou dopravu, nemocnice a další místa, která budou v mimořádném opatření vypsána. Platit bude od půlnoci z pondělí na úterý. "Za dostatečnou ochranu nebude možné považovat různé svépomocně vyrobené tkaniny," řekl ministr. Lidem doporučil, aby dali přednost respirátorům nejméně třídy KN95 nebo FFP2. Důvodem je podle něj horší epidemická situace se šířením britské mutace.

Otevření obchodů se tak kvůli nepříznivému vývoji epidemie odložilo. "Vláda si stanovala nějaké priority a jednou z nich je návrat dětí do škol. Děti se vrátí do škol, teď se to komplikuje kvůli tendru na dodávky antigenních testů, a to je priorita. Byla shoda, že školy mají být dříve než obchody," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček s tím, že první termín otevření obchodů se bude odvíjet od proočkovanosti české populace.

"To je těžké, když pak se vyjadřují někteří odborníci, kteří tvrdí, že v Česku dominuje britská mutace, která je nakažlivější, to se pak obchody otevírají těžko. První termín je, až bude národ na nějaké vyšší hranici proočkovaný, to znamená okolo 40 procent populace," řekl svůj odhad vicepremiér pro ŽivotvČesku.cz.

O návrhu otevřít obchody od 22. února mluvil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51) od pondělí. V prodejnách měla platit přísnější opatření jako povinné respirátory pro personál. Vzhledem k pandemické situaci a šíření britské mutace koronaviru se ale kabinet podle něj dnes domluvil, že obnovení provozu maloobchodu zatím odloží. Havlíček se k tématu ale chce vrátit tento týden a podle stavu šíření nákazy navrhne další kroky.

EDIT: Ústavní soud (ÚS) vyhověl návrhu 63 senátorů a zrušil část usnesení vlády týkající se omezení pro maloobchod a služby zavedených kvůli šíření koronaviru. Nebyla podle něj dostatečně odůvodněna. Soudu například vadil výběr prodejen, které zůstaly otevřeny a které musely být zavřené. Obchody ale bezprostředně otevřít nemohou, protože do 14. února je platné obdobné vládní usnesení, uvedl soud v rozhodnutí, které dnes zveřejnil na svém webu.

Kvůli válce s koronavirem vydala vláda České republiky doporučení, aby obce a městské část...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.