Šárka Pančochová si v Americe vzala krásnou Kaileen. Lidé by si přáli manželství pro všechny i v Česku, říká mluvčí Jsme fér

Snowboardistka Šárka Pančochová
Snowboardistka Šárka Pančochová
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 8. 2021

Snowboardistka Šárka Pančochová (30) se ve Spojených státech amerických provdala za svou dlouholetou partnerku Kaileen Lareeovou (34). Původně si česká olympionička a světová medailistka chtěla svou lásku vzít v Česku, zde je ale zatím možné jen registrované partnerství. Okolnosti jejich sňatek nakonec urychlily. Zdaleka ale nejsou jediným neheterosexuálním párem, který nakonec svůj svazek stvrdil v zahraničí. "My samozřejmě věříme a doufáme, že se to díky volbám změní a posune," řekl pro ŽivotvČesku.cz Filip Milde, mluvčí iniciativy Jsme fér, která bojuje za manželství pro všechny.

Šárka Pančochová a její manželka Kaileen Lareeová dlouho toužily po svatbě v Česku. Nakonec se jedna druhé zaslíbily v Americe při velmi netradičním obřadu u řeky, snowboardistka ale přesto na svém Instagramu zdůrazňuje, že je nadále bojovnicí za stejná manželská práva pro všechny v Česku. Návrh, aby homosexuální páry mohly vstoupit do svazku manželského a ne jen do registrovaného partnerství, byl při posledním čtení smeten ze stolu. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér ale dřív nebo později přijdou lepší časy.

"My samozřejmě věříme a doufáme, že se to díky volbám změní a posune. Při každých volbách připravujeme průzkum, kdy se vybraných kandidátů ptáme na jejich podporu manželství pro všechny. Na začátku září zveřejníme výsledky a člověk, který neví koho volit a chce manželství pro všechny, se může podle průzkumu orientovat. Řekne mu to, která strana je tomu nakloněná a kdo to podporuje," řekl pro ŽivotvČesku.cz Filip Milde ze Jsme fér.

Kdo podporuje manželství pro všechny, může budoucí situaci výrazně ovlivnit při volbách. Na to iniciativa Jsme fér klade důraz. "Jsme přesvědčeni a věříme, že manželství pro všechny se dříve nebo později uskuteční. Proto vyzýváme lidi, aby šli k volbám, což je to nejdůležitější. Když budou zvoleni kandidáti, kteří podporují manželství pro všechny, je větší šance, že se to podaří. Došlo k tomu už ve třiceti zemích a není důvod, aby k tomu nedošlo i u nás," upřesnil Filip Milde pro ŽivotvČesku.cz, co může myšlenku rovnosti posunout vpřed.

Snowboardistka Pančochová se provdala v Americe, její sňatek s krásnou Kaileen je v Česku stále protizákonný a tím pádem neplatný. Svatbu urychlila covidová situace, která stále poměrně negativně ovlivňuje cestování. V České republice je ale mnoho homosexuálních párů, které uvažují, že za plnohodnotným životem se stejnými právy, jaké mají heterosexuálové, se odstěhují do zahraničí.

"Stává se často, že nám píšou lidé, kteří jsou znepokojení z toho, co se okolo LGBT komunity děje a přáli by si manželství pro všechny. Jsou to lidé, kteří jsou vysokoškolsky vzdělaní, odborníci, vědci, kteří teď třeba končí studia. Napsal mi nějaký biochemik, který má přátele napříč spektry a psal mi, že všichni doufali, že k manželství pro všechny dojde, přejí si žít plnohodnotný život. To, že se to neděje, je nutí přemýšlet o tom, že se po studiích odstěhují. Není to kvůli penězům, mají Česko rádi a dovedou si představit budoucnost tady, ale kvůli právům odtud odejdou. To je zásadní věc podstatná pro statisíce lidí, podle odborníků je v každé společnosti 7 až 10 procent neheterosexuálních lidí, kterých se tato problematika týká. Bude to mít negativní dopad na společnost, když vědci a lékaři budou odcházet do zahraničí, protože tady si nemohou vzít, koho milují," dodal Filip Milde ze Jsme fér pro ŽivotvČesku.cz, jak politická rozhodnutí ovlivňují životy mnoha lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.