Sčítání lidí poběží už jen pár hodin. Mluvčí řekla, koho se budou týkat výrazné pokuty

Sčítání lidu - Ilustrační snímek
Sčítání lidu – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2021

V úterý 11. května v České republice končí sčítání lidu, které probíhá od 27. března. Spousta lidí se rozhodla formulář vyplnit na poslední chvíli a úřad stále ještě čeká na listinné dokumenty, které na sběrná místa doručuje Česká pošta. Účast na sčítání je povinná pro všechny, kteří mají v České republice trvalý či přechodný pobyt alespoň 90 dnů nebo zde mají azyl. Za nevyplnění dotazníku hrozí pokuta 10.000 korun. "Český statistický úřad má povinnost o lidech, kteří se nesečetli, podat podnět k příslušnému obecnímu úřadu s rozšířenou působností, který si to pak převezme a řeší to v přestupkovém řízení," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí projektu Jolana Voldánová.

Sčítání lidí, domů a bytů v České republice probíhá od 27. března do 11. května 2021 s tím, že od 17. dubna jsou k vyplnění dostupné kromě online formuláře i listinné formuláře. Lidem, kteří se sčítání nezúčastní, hrozí vysoká pokuta. Mnoho občanů České republiky nechalo vyplnění formuláře na poslední chvíli. Po úterním ukončení projektu bude ještě několik měsíců trvat, než se veřejnost dozví konkrétní výsledky.

"V online systému není žádný počet vydaných kusů, v tuto chvíli to skokově narůstá. Hodně lidí se skutečně sčítá na poslední chvíli, takže aktuálně jsme za hranicí 4 milionů odeslaných formulářů. Co se týká těch listinných, tak tam poslední údaj, který ale ještě není po víkendu aktulizovaný, je nějakých půl milionu formulářů a Česká pošta je postupně doručuje na sběrná místa. Ještě čekáme nárůst. Už to nepřepočítáváme na sečtenost, protože do toho vstupuje příliš mnoho neznámých. Do formulářů stále nevidíme a neznáme konkrétní počty lidí v domácnostech. Odhadujeme, že průměrná domácnost se pohybuje okolo 2,3 osob. Budou se ale ještě odstraňovat duplicity, to znamená, že finální údaj bude známý několik týdnů po sčítání. Uvidíme, kolik formulářů bude k 11. nebo 12. květnu," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Jolana Voldánová.

V úterý 11. května sčítání končí, kdo se ještě nesečetl, může situaci zachránit i krátce před půlnocí vyplněním internetového formuláře. Kdo ale přijde po půlnoci, už nebude mít možnost ho vyplnit. "Online systém se vypne po půlnoci, nebude tedy do něj možné vstoupit a vyplnit ho. Bude to možné ve chvíli, kdy do něj vstoupíte 10 minut před půlnocí, ten formulář pak budete moci po půlnoci bezproblémově odeslat," vysvětlila Jolana Voldánová pro ŽivotvČesku.cz.

Český statistický úřad nebude kontaktovat osoby, které dosud formulář nevyplnily s tím, že mají poslední šanci. Nemá totiž ani údaje o tom, kdo se projektu zatím zúčastnil. "Vzhledem k tomu, že do formulářů nevidíme, nemůžeme ani nikoho kontaktovat, protože nemáme konkrétní informaci o osobách, které se ještě nesečetly. Přes masivní kampaň, která probíhala, věříme, že už to vědí všichni a je na zodpovědnosti každého z nás, aby se v termínu skutečně sečetl," uvedla mluvčí pro ŽivotvČesku.cz.

Za nevyplnění formuláře hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Mluvčí řekla, jak bude úřad při zjištění nevyplnění postupovat. "Až skončí sčítání, tak se budou k jednotlivým formulářům a osobách ve formulářích postupně přiřazovat údaje z registru státu, které o každém z nás existují. Z toho pak lze dovodit, kdo bude sečten jen v omezeném rozsahu, tedy jen na základě administrativních zdrojů dat a bude z toho patrné, kdo ten konkrétní formulář nevyplnil, kdo se nesečetl. Český statistický úřad má povinnost o lidech, kteří se nesečetli, podat podnět k příslušnému obecnímu úřadu s rozšířenou působností, který si to pak převezme a řeší to v přestupkovém řízení. To znamená, že posoudí závažnost provinění a může uložit pokutu," popsala pro ŽivotvČesku.cz Jolana Voldánová.

Na výsledky sčítání si veřejnost počká několik měsíců. "V průběhu sčítání budeme zveřejňovat nějaké zajímavosti, které z elektronických i listinných formulářů vyplynou. Teď ale nastane několikatýdenní práce s formuláři, což bude vyžadovat až měsíce, záleží na tom, jaká tam bude chybovost, nebo jak náročné to bude pro systém a eventuálně jednotlivce, kteří do toho vstoupí. Kompletní výsledky budou na přelomu tohoto a příštího roku," doplnila mluvčí Jolana Voldánová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.