Silné mrazy vystřídá ledovka a následně teplotní rekordy. Konzultantka počasí upřesnila, kam až vystřelí rtuť teploměru

Jiří Hadač / CNC / Profimedia
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Jiří Hadač / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 27. 12. 2021

Počasí v posledních týdnech připomíná jízdu na horské dráze. V jednu chvíli sníh pokrývá celé Česko, o pár dní později je nebe bez mráčku a tající nadílka způsobuje ledovku. Zatímco ještě v pondělí jsou zimní bundy nezbytností a v úterý bude hrozit ledovka, už ve čtvrtek si mohou otužilci místo kalhot vzít kraťasy. S příchodem nového roku totiž přijde i oteplení. "Konec roku přinese jaro – odpolední teploty se budou zastavovat až na 15 °C a padat budou četné teplotní rekordy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

V posledních dnech počasí působí trochu aprílově. Na Štědrý den jsme se sněhové nadílky nedočkali, zato 25. prosince se mnoho lidí probouzelo k výhledu na zasněženou krajinu. Se sněhem do dalších dní ale počítat nelze, ba naopak. Už v pondělí odpoledne a následně v úterý je třeba počítat s mrznoucími srážkami a ledovkou. Na silnicích proto nebude bezpečno a konzultantka počasí radí, aby na ně nevyjížděl ten, kdo nutně nemusí.

"Pondělní nejnižší ranní teploty byly mrazivé. V 6 hodin ráno nejnižší teploty hlásil Moravskoslezský kraj, v Ostravě bylo -8,8 °C. Už během odpoledne se mohou na západě území ojediněle vyskytnout srážky mrznoucí a tvořit se bude ledovka. V úterý sem od západu postoupí okluzní fronta a i na ní budou mrznoucí srážky – ledovka se bude tvořit v Čechách – ojediněle i silná. Pokud nemusíte, raději nevyjíždějte. Ve středu se budou ojediněle mrznoucí srážky vyskytovat zpočátku dne na severovýchodě území," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová, proč bude v následujících dnech lepší auto nechat v garáži.

Stejně jako Štědrý den, ani Silvestr nebude na sněhu. Naopak na území České republiky dojde k tak výraznému oteplení, že počasí bude připomínat spíše začátek jara než zimu. Při půlnočním přípitku venku pak rozhodně nikdo nezmrzne, protože i noční teploty se budou pohybovat nadprůměrně vysoko.

"V noci na čtvrtek bude přes naše území přecházet výrazná teplá fronta, po jejímž přechodu se sem dostane velmi teplý vzduch a konec roku přinese jaro – odpolední teploty se budou zastavovat až na 15 °C a padat budou četné teplotní rekordy. Také silvestrovská noc bude velmi teplá, kolem půlnoci se budou teploty pohybovat kolem 10 °C. Teplotně výrazně nadprůměrný bude i začátek nového roku," přiblížila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, jak vysoko se budou teploty pohybovat při oslavách příchodu roku 2022.

Den před Silvestrem budou zřejmě ve velkém padat dosavadní teplotní rekordy. "Ve čtvrtek budou nejvyšší odpolední teploty kulminovat až na 15 °C, a přepisovat tak budeme teplotní rekordy. Na severovýchodě bude kolem 8 °C, jinak 11 až 15 °C. Rekord z pražského Klementina je z roku 1925, tehdy tam naměřili 14,3 °C. Nezvykle teplé už bude ráno, v minimech naměříme 8 až 4 °C. Jinak bude oblačno až zataženo, občas déšť," předpověděla meteoroložka a popsala, jak bude v následujících dnech.

Na Silvestra bude oblačno, ojediněle s deštěm. Ranní teploty budou klesat na 8 až 4 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 11 až 15 °C. Na severovýchodě bude kolem 8 °C. Pocitovou teplotu bude snižovat čerstvý jihozápadní vítr o rychlosti v nárazech kolem 45 km/h. Také kolem půlnoci se budou teploty pohybovat kolem 10 °C.

V sobotu na Nový rok bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Ranní teploty budou klesat na 9 až 5 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 7 až 11 °C.

Ve středu v ranních hodinách se vyskytovaly mlhy například na Karlovarsku nebo Pardubicku ...

V neděli bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Ranní teploty budou klesat na 6 až 2 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 6 až 10 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu