Šlachta, Richterová a Paroubek určili, kdo patří mezi TOP 3 hvězdy současné politiky. Některá slova chvály zastínila i kritika

Trojice politiků - zleva Robert Šlachta, Olga Richterová a Jiří Paroubek
Trojice politiků – zleva Robert Šlachta, Olga Richterová a Jiří Paroubek
Foto: Nextfoto, foto R. Šlachty: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 1. 2022

Po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny se stala vítězem koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s 1 493 905 voličských hlasů. Sestavila koaliční vládu spolu s Piráty a STAN (Starostové a nezávislí) a premiérem byl jmenován Petr Fiala (57). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila trojici známých jmen z politické oblasti, která vybírala TOP 3 osobnosti současné české politické scény s odůvodněním, proč zrovna oni patří podle nich ke špičce.

Nový kabinet jmenoval v pátek 17. prosince loňského roku prezident Miloš Zeman (77). Pomyslné mocenské žezlo tak převzal po Andreji Babišovi premiér Petr Fiala. Jeho nová vláda disponuje v Poslanecké sněmovně většinou – tedy 108 mandáty. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila tři politické osobnosti z různých názorových směrů s dotazem, jak by podle nich vypadala TOP 3 politiků současné scény v Česku.


Jiří Paroubek (69), bývalý premiér (2005 až 2006) a bývalý předseda ČSSD (2006 až 2010):

  • Miloš Zeman (77)

Současný prezident České republiky, v pořadí již třetí. Ve funkci je od 8. března 2013, kdy nastoupil po Václavu Klausovi (80). Od roku 1993 zastával post předsedy ČSSD po dobu osmi let. V letech 1998 až 2002 byl pak třetím předsedou vlády. Je vystudovaný ekonom a také uznávaný prognostik.

"Myslím, že tam patří určitě on díky svým dlouholetým zkušenostem, přehledu i schopnosti dokázat vidět věci skryté »za rohem«. Má také určitou strategickou předvídavost, která ho ani v průběhu času neopustila," vyjádřil se k současnému prezidentovi České republiky pro ŽivotvČesku.cz.

  • Andrej Babiš (67)

Bývalý premiér (od 2017 do 2021) – jeho nástupcem je Petr Fiala. V srpnu 2012 se stal předsedou hnutí ANO. V letech 2014 až 2017 působil jako ministr financí a zároveň první místopředseda vlády pro ekonomiku. Po neúspěchu v říjnových volbách 2021, kdy ANO získalo 27,1 procent voličských hlasů, zůstává v opozici.

"Jako premiér odvedl podle mého názoru slušnou práci, i když se mu ne všechno povedlo. Například situace s covidem, ale to není v Evropě a celkově ve světě sám. Nicméně pokud bych bral v potaz pouze řízení vlády, tak to podle mého soudu nebylo vůbec špatné," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz.

  • Poslední třetí místo pak Jiří Paroubek nedokázal určit. "U třetího místa nejsem asi schopen říci, koho bych tam zařadil. Po těchto dvou politicích bych opravdu dlouho váhal, ale asi bych nikoho nenašel. Případně bych musel dlouho přemýšlet nad tím, koho k nim přidat," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz.

Olga Richterová (36), poslankyně za Českou pirátskou stranu a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny PČR:

  • Ivan Bartoš (41)

Po ustanovení nového kabinetu získal funkci místopředsedy pro digitalizaci a byl jmenován ministrem pro místní rozvoj ve vládě Petra Fialy. Stejně tak stojí v čele České pirátské strany, je úřadujícím předsedou, který bude následující víkend na sjezdu Pirátů znovu usilovat o post šéfa strany.

"Za mě do té trojice patří určitě předseda Pirátů za neúnavně hájený liberální středový program tváří tvář množství dezinformací, které kolovaly ve společnosti," zhodnotila pro ŽivotvČesku.cz.

  • Petr Fiala (57)

Nový předseda vlády (v pořadí třináctý), který vzešel z říjnových parlamentních voleb - kdy vítězná koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala 27,7 procent voličských hlasů, 71 poslaneckých mandátů (po ustanovení koaliční vlády s koalicí Pirátů a STAN dohromady 108). V neděli 28. listopadu ho jmenoval na zámku v Lánech prezident Miloš Zeman do funkce premiéra.

"Do TOP 3 politiků bych zařadila také pana premiéra za klidný přístup k napínavé disciplíně zvané politika," uvedla pro ŽivotvČesku.cz primární důvod, proč zařadila právě předsedu nového kabinetu mezi přední osobnosti současné tuzemské politiky.

  • Markéta Pekarová Adamová (37)

Předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR ve vládě Petra Fialy, funkci převzala po právníkovi Radku Vondráčkovi (48). V pořadí již čtvrtá předsedkyně TOP 09, kterou se stala 24. listopadu 2019. Jako poslankyně dolní komory Parlamentu České republiky působí již osm let.

"Musím ji ocenit za trvání na řadě důležitých hodnot naší stále ještě celkem mladé demokracie," vyjádřila se Olga Richterová pro ŽivotvČesku.cz.


Robert Šlachta (50), předseda hnutí Přísaha a bývalý elitní policista:

  • Jana Filipovičová

Starostka obce Hrušky na Břeclavsku. Oblast byla v červnu letošního roku zasažena tornádem, které se prohnalo jižní Moravou a zanechalo za sebou milionové škody, ale především ztráty na lidských životech.

"Jsem názoru, že právě ona si rozhodně zaslouží, abych ji zmínil. Oceňuji, jakým způsobem všechno zvládla a zvládá po tornádu, které se prohnalo jižní Moravou a konkrétně pro Hrušky mělo devastující následky a nemilosrdně je smetlo. Stala se z ní politička v pravém slova smyslu a hlavně skutečně slouží občanům a snaží se pracovat ve svém úřadu zodpovědně a efektivně," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

  • Aleksi Šedo (60)

Jde o bývalého náměstka exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (35), který ve funkci nahradil epidemiologa Romana Prymulu (57). Je uznávaný profesor v oboru biochemie a patobiochemie.

"Odešel z ministerstva zdravotnictví, když byl náměstek ministra. Dokázal, že se nechce nechat zavléct do politických her a čelil tomu, aby se jeho funkce zpolitizovala. Opustil ji a udržel si čistý štít. Je odborník na svém místě a dělal svou práci v politické sféře skvěle, a tak by to podle mě mělo fungovat standardně," vyjádřil názor Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.

  • Jan Hamáček (43)

Ministr vnitra a dočasně ministr zahraničních věcí ve druhé vládě Andreje Babiše (67), expředseda ČSSD a bývalý předseda Ústředního krizového štábu v dobách nouzového stavu během epidemie koronaviru. Je spojován se skandálem cesty do Ruska, kdy měl údajně vyměnit vakcíny Sputnik V za »ututlání« vrbětické kauzy - výbuchu muničního skladu v roce 2014, za nímž měli stát dva ruští agenti.

"Chtěl bych ho opravdu pochválit, protože svou politikou jakožto předseda sociální demokracie dokázal, jaké má vůdčí a politické schopnosti. Kam až prostřednictvím svého vedení dovedl tuto stranu, což jsem vlastně říkal v podstatě celou dobu. Povedlo se mu zdevastovat také ministerstvo vnitra, takže má skutečně můj obdiv za to, že to všechno dovedl ke konci. Ovšem zcela opačnému, než by bylo žádoucí. V jeho případě je pro mě TOP politikem v negativním slova smyslu," uzavřel šéf Přísahy pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.