Slova o velezradě. Ať BIS pořádně prověří Hrad, říká Jan Tuna s tím, že Miloš Zeman se z českého prezidenta změnil v ruského rezidenta

Novinář a moderátor Jan Tuna
Novinář a moderátor Jan Tuna
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 2. 2022

Novinář a moderátor Jan Tuna (49) dlouhodobě upozorňuje na to, že se mu nelíbí, jak se chová osazenstvo Pražského hradu. Ještě více to odhalila krize na Ukrajině. "Miloš Zeman a všichni jeho lidé na Hradě prokazatelně hájí zájmy cizí nepřátelské mocnosti," uvedl respektovaný novinář pro ŽivotvČesku.cz.

Vy jste v minulosti opakovaně kritizoval Miloše Zemana za to, že trpí ruským sentimentem a svou rétorikou je bližší Moskvě než Bruselu. Předpokládám, že jste ani nečekal, že by český prezident veřejně vystoupil a ruskou invazi na Ukrajinu ostře odsoudil?

Miloš Zeman by měl před národ určitě vystoupit, ale na Pražském hradě a nyní v Lánech sedí ruský rezident. To je podle mě důvod, proč nevystoupil, proč od začátku přesně podle not z Kremlu bagatelizuje konflikt, například ještě před týdnem tvrdil, že Rusko »samozřejmě« nezaútočí.

Jenže Rusko na Ukrajinu vstoupilo. Skoro to vypadá, že český prezident patří mezi fanoušky ruského režimu...

Miloš Zeman a všichni jeho lidé na Hradě prokazatelně hájí zájmy cizí nepřátelské mocnosti. Je obecně známo, že pan Martin Nejedlý má obrovský byznys s Moskvou. Nyní se ukázalo, že »omylem« byly skartovány dvě tajné zprávy týkající se Vrbětic... Miloš Zeman vždy vystupoval v zájmu Putinova Ruska proti zájmům této země a proti společenstvím, ve kterých jsme díky Václavu Havlovi ukotveni. Máme obrovské štěstí, že v 90. letech tehdejší politická reprezentace v čele s Václavem Havlem využila toho krátkého okénka v našich dějinách a ukotvili jsme se v NATO a v Evropské unii. Jinak nechci ani domýšlet, jaké by to mělo následky pro naši zemi. Možná to následky bude mít i tak, protože slyšíme, že Putin vlastně chce, abychom vystoupili z NATO.

To jsou hodně silná slova, která si možná plno lidí myslí, ale ne každý je říká nahlas. Vy si opravdu myslíte, že na Hradě sledujeme jednání, které můžeme nazvat vlastizradou?

Jsem přesvědčen, že u nejbližšího okolí prezidenta to minimálně nese znaky trestného činu vlastizrady. V případě prezidenta, jakožto bohužel vrchního velitele ozbrojených sil, by se mohlo jednat o velezradu.

Na podzim tehdejší premiér Andrej Babiš sliboval, že z Hradu vymete Nejedlého a že rezignovat by měl i kancléř Vratislav Mynář. Jenže Babiš dnes premiérem není a nezdá se, že by vláda Petra Fialy vyvíjela na Hrad v tomto směru nějaký tlak. Je na tahu nyní Parlament?

Obě komory Parlamentu by se tím měly vážně zabývat a vyšetřit kroky Miloše Zemana. Bezpečnostní informační služba (BIS) má určitě spoustu zpráv o hodně věcech, to je podle mého názoru i důvod, proč Miloš Zeman dlouhodobě a vehementně jde proti řediteli BIS Michalu Koudelkovi. Prezident činil například tlak v době, kdy fungoval pakt Babiš - Zeman, aby byl Koudelka sesazen. Česká tajná služba dlouhodobě upozorňuje na vysokou aktivitu ruských agentů v Česku, upozorňuje na kontakty do nejvyšších politických míst...

Já spíše narážel na to, že Babiš sliboval, že se na osazenstvo Hradu podívá, ale pak nesestavil vládu a do toho se Miloš Zeman uzdravil, což se možná také na podzim už nečekalo...

Já jsem ale rád, že volby dopadly tak, jak dopadly. Já si neumím představit, že by za této situace, kdy celý svět stojí na prahu reálného rizika globálního vojenského konfliktu, vládl v naší zemi triumvirát Zeman, Babiš, Vondráček. Máme štěstí, že voliči, i přes obrovskou dezinformační válku vedenou prokazatelně z Ruska, se nenechali zmasakrovat. Voliči naštěstí neumožnili, aby tady vyhrály proruské síly. Když si přestavím, že tady mohla vládnout koalice ANO, SPD a komunisti, tak by to dnes bylo všechno jinak.

Jak jinak? Ono to také vypadá, že ruský prezident Putin se inspiroval rokem 1938 a kopíruje postup, kdy se v cizí zemi hraje na národnostní notu a pod záminkou, že jde o ochranu menšin, se pronikne na cizí území...

Jistě, současná situace je vzhledem k roku 1938 jako přes kopírák. Včetně toho, co Putin dává jako argumenty, proč vstupuje na cizí území, přesně takto to začalo, když Hitler říkal, že jede chránit »ohrožené« německé obyvatelstvo v Československu. Putin dnes tvrdí, že jede na Ukrajinu chránit ohroženou ruskou menšinu. Přesně víme, jak to dopadlo, když se tomu Západ nepostavil jednotně a se vší silou. Západ si myslel, že ústupky diktátorovi znamenají zachování míru, tehdejší britský premiér Chamberlain byl vítán jako zachránce míru v Evropě a ve světě. Všichni ale víme, jak to dopadlo, když se začalo ustupovat zlu. Rozumím tomu, že se dnes nikomu nechce do války, už vůbec ne v době jaderných zbraní, ale pokud Putin nebude zastaven silou, tak to může skončit velmi zle. Můžete si přečíst Pána prstenů, kde významnou roli hrají hobiti, kteří si žijí poklidný život v malé zemičce a myslí si, že zlo se jich netýká. Já mám pocit, že tady v Česku jsme takoví malí hobiti a měli bychom se jednoznačně k celé situaci postavit. Bohužel z Hradu nic takového očekávat nemůžeme, tam je prosazování ruských zájmů evidentní. Buďme v této situaci rádi, že se nepodařilo prosadit, aby dostavbu Dukovan dělalo Rusko, na což byl z Hradu velký tlak.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.