Smutné výročí teroristických útoků 11. září: Bývalý šéf rozvědky popsal, co se dělo v zákulisí, aby ČR byla ochráněna

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 9. 2021

Dne 11. září si svět připomíná už 20. výročí teroristických útoků ve Spojených státech amerických. Příslušníci organizace al-Káida unesli čtyři letadla a se dvěma z nich narazili do Světového obchodního centra v New Yorku. Budovy, kterým tamní obyvatelé říkali dvojčata, se do dvou hodin zhroutily. Při útocích zemřely téměř 3 tisíce lidí a lidé ze všech koutů světa sledovali hrůzy, které Američané prožívali. Obávali se také, zda se něco podobného nemůže stát i v místě, kde žijí oni. "Já si to pamatuji velmi dobře, 11. září 2001 jsem byl šéfem rozvědky a tu dobu jsem prožíval velmi intenzivně," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (64) a popsal, co se v Česku po útoku dělo.

Psalo se 11. září, 8 hodin a 46 minut tamního času, když jeden z unesených letounů narazil do severní věže Světového obchodního centra. Druhá budova takzvaných dvojčat se stala terčem jen o pár minut později, přesně v 9:03. Druhý zásah už byl v několika zemích vysílán v přímém televizním přenosu a svět s hrůzou sledoval teroristické útoky, které v novodobé historii nemají obdoby. Slzy u zpráv, kdy moderátoři odhalovali přibývající počty obětí, udržel jen málokdo. Bezpečnostní expert popsal, jak na tuto dobu vzpomíná a co se v návaznosti na tyto útoky dělo v Česku.

Poradce a analytik v oblasti bezpečnosti už druhý den po útocích věděl, že Česko je mimo ohrožení. "Já si to pamatuji velmi dobře, 11. září 2001 jsem byl šéfem rozvědky a tu dobu jsem prožíval velmi intenzivně. Musím říct, že když jsem druhý den »briefoval« pana prezidenta, ukazoval jsem mu to, co jsme měli k dispozici a pan prezident se ptal, zda jsem si jist, že České republice nic nehrozí. Já jsem měl přímo radost, že jsem mu mohl říct, že ano, České republice nic nehrozí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

"Poté se přesto horečně pracovalo na bezpečnosti České republiky. Vzpomínám na tehdejší Ústřední meziresortní krizový štáb, který řídil tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross. Musím říct, že přes své mládí to dělal velmi dobře a velmi efektivně. Samozřejmě se udělala řada dobrých věcí, což poté doráželi bohužel někteří sociálně demokratičtí politici. Například tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík, který vyhodil z vojenské rozvědky asi 400 lidí jen proto, že tam byli už před rokem 1990, přitom měli stejně bezpečnostní prověrky. Jako by tím chtěl říct, že boj s terorismem se nekoná, protože je vše v pořádku," zavzpomínal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz na to, co se po pádu Světového obchodního centra dělo v České republice.

Přestože na našem území byli muslimové, nebyli radikální a lidé se jich většinou nebáli. "My jsme v České republice měli unikátní situaci v tom, že jsme tu celou dobu měli relativně neradikální muslimskou menšinu, kterou se ani přes nějaké pokusy nezodpovědných politiků díky bohu nepodařilo zradikalizovat. V zásadě jsme si tu dobu prožili celkem v pořádku," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert, jak čeští občané dobu krátce po zásadním útoku prožívali.

Obávané teroristické organizace se na naši zemi nezaměřily, hrozba se ale skrývala uvnitř. Senior, který se obával muslimů, se na nebezpečí snažil v roce 2017 upozornit velmi zvláštním způsobem. "Česko se stalo unikátní zemí na světě, kdy se zde vyrobil teroristický útok a nepotřebovali jsme k tomu ani jednoho Araba, ani jednoho muslima. Důchodce Balda se snažil upozornit na nebezpečí islámu tím, že kácel stromy na koleje a způsobil nějaké nehody vlaků. Jeho trest měl být rozdělen těm, kteří ho zfanatizovali a zradikalizovali. Tento člověk tu vyrobil jediný teroristický útok, který naštěstí neměl žádné oběti," popsal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz jediný teroristický útok v Česku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.