Smutný osud psa Tesáka z Harryho Pottera. Byl zachráněn z útulku, stal se hvězdou a podlehl rakovině

Neapolský mastin Monkey, který se proslavil jako Tesák ve filmech o Harrym Potterovi
Neapolský mastin Monkey, který se proslavil jako Tesák ve filmech o Harrym Potterovi
Foto: Profimedia.cz

Ve filmech z kouzelného světa nehrála jen celá řada výtečných herců, ale také zvířecí hvězdy. Po sově Hedvice byl výraznou postavou i Hagridův Tesák, na první pohled velký a statný, ve skutečnosti ale trochu zbabělý pes. Toho si zahráli dva čtyřnozí herci, z nichž jednoho k práci ve filmech přivedl smutný počátek. Z útulku, kam neapolského mastina jménem Monkey původní majitelé odložili pro údajnou agresivitu, ho zachránila zvířecí trenérka Julie Tottmanová. Ta popsala jeho příběh.

Zvířata jsou neodmyslitelnou součástí filmů o Harrym Potterovi. Magičtí tvorové byli vyčarováni za pomoci počítačových triků v postprodukci, pro reálná zvířata ovšem byly najaty a vytrénovány opravdové němé hvězdy. Jednou z nich byl i neapolský mastin jménem Monkey.

Hagridův pes Tesák byl velký, ovšem poněkud zbabělý. V prvních třech filmech ho hrál pes jménem Hugo, ten ale zestárl a musel proto odejít do důchodu. Trenérka Julie Tottmanová, která zvířata cvičila například i pro seriál Hra o trůny či filmy s Jamesem Bondem, dostala za úkol nalezení a vycvičení vhodného náhradníka.

"Neapolský mastin není běžné plemeno a navíc není jednoduché s ním pracovat. Kontaktovala jsem proto útulek, který se na mastiny zaměřuje a našla jsem v něm Hercula, který jako by Hugovi z oka vypadl. Bylo mi řečeno, že ho majitelé odložili do útulku pro agresivitu, ale neodradilo mě to, řekla jsem si, že to zvládnu," uvedla Julie Tottmanová ve své knize Rescue Me.

Julie nejčastěji spolupracuje právě se zvířaty z útulků, o která se pak stará až do konce jejich dní. Podle ní se totiž jedná o nejvděčnější tvory, kteří rádi plní povely. To se potvrdilo i u filmového Tesáka. "Byl v příšerném stavu, vyhublý na kost. Přesto byl milý a hravý. Původní majitelé ho podle mě nezvládali živit a svedli to na jeho agresivitu," řekla žena, která psovi pro jeho hravou povahu dala nové jméno Monkey.

Vyhublého Monkeyho Julie vykrmila na normální váhu a udělala z něj hvězdu. "Na natáčení všechny bavil, když měl hrát, tak splnil svůj úkol a pak si užíval s herci. Všichni ho milovali. Udělal ale i pár neplech. Atrapu draka si spletl s hračkou a poničil ji, přestože na ní tým pracoval měsíce. Také v nevhodný čas zatřásl hlavou a všechny rekvizity okolo ohodil slinami," zavzpomínala ve své knize Tottmanová.

Monkey zemřel v roce 2013 poté, co mu veterinář diagnostikoval rakovinu. Vzpomínka na něj ale bude, díky jeho roli ve filmech z kouzelného světa, nesmrtelná. "Byl to velký a neohrabaný pes, který dokázal každého rozesmát. Museli jsme mu dát sbohem, ale jeho osobnost tu s námi bude navždy," doplnila trenérka filmových zvířat.

Ve věku 52 let zemřela herečka Helen McCroryová, která se nejvíce proslavila v roli matky ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.