Sněmovní volby by podle průzkumu s výrazným náskokem vyhrálo hnutí ANO. Důvod úspěchu Andreje Babiše přiblížil politolog Josef Mlejnek

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 8. 2022

Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Oproti červnu posílilo o jeden procentní bod a získalo by 30 procent hlasů. Druhá se drží ODS, její podpora naopak v meziměsíčním srovnání klesla asi o 0,6 procentního bodu na 15,5 procenta. Třetí by i nadále skončilo hnutí SPD, kterému by dalo hlas stejně jako před měsícem 12,5 procenta voličů. Uvádí to aktuální volební model agentury Median. "ANO má okolo 30 procent dlouhá léta. To svědčí o tom, že tady je to voličstvo rozděleno do nějakých segmentů," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek a vysvětlil, čím je dlouhodobé rozdělení lidí na voličské tábory způsobeno.

Průzkum nezahrnuje volební koalice z říjnových voleb, souhrnná podpora vládních stran podle Medianu čítá 41 procent. Téměř třetina respondentů by podle Medianu sice odevzdala svůj hlas ve sněmovních volbách, není ale pevně rozhodnutá o volené straně. Podpora stran se tak může i nadále dynamicky měnit.Hnutí ANO si udržuje vysokou podporu dlouhodobě a politolog vysvětlil proč.

"Ono to je tím, že je to dlouhodobá věc, ANO má okolo 30 procent dlouhá léta. To svědčí o tom, že tady je to voličstvo rozděleno do nějakých segmentů, má poměrně silnou stranickou identifikaci, když ne přímo stranickou, tak k nějakému politickému táboru. Hnutí ANO má své voliče, kteří je volí a přijímají interpretaci skutečnosti, kterou jim prezentuje Andrej Babiš," řekl pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.

Do dolní komory by se v červenci dostalo sedm politických stran. Piráti by získali 10,5 procenta, což je ve srovnání s červnovým modelem o 1,3 procentního bodu méně. Oproti loňským sněmovním volbám by ve volbách uspěla ČSSD a mimo Sněmovnu by naopak skončili lidovci. Podpora obou stran se ale pohybuje blízko pětiprocentní hranice, stejně jako u TOP 09 a STAN. Nelze tak spolehlivě určit, zda je podpora těchto stran nad pětiprocentní hranicí či pod ní.

Preference v posledním měsíci mírně vzrostly Starostům a nezávislým na 5,5 procenta. V červnu se hnutí potýkalo s výrazným propadem poté, co čelilo korupčnímu případu kolem někdejšího náměstka pražského primátora Petra Hlubučka. Čím to je, že společnost je rozdělená na tábory?

"Pak je tu tábor, u kterého když se to nasčítá, tak ODS, TOP 09 a lidovci jsou na úrovni voleb. Piráti a STAN mají v součtu pořád okolo 15 procent a ČSSD se pořád motá okolo pěti. Ti voliči jsou v podstatě stálí. Ta stálost je dána i vyhroceností. Je tu tábor voličů Babiše, což jsou většinou postarší lidé spíš z menších měst, a pak je oproti tomu tábor koalicí, což jsou lidé spíš vzdělanější z větších sídel. Mezi nimi zuří válka už dlouhá léta a drží se každý ve svých zákopech," upřesnil důvody volebních bitev pro ŽivotvČesku.cz uznávaný politolog Josef Mlejnek.

Voleb by se v červenci určitě zúčastnilo 57,5 procenta respondentů a dalších 15,5 procenta to zvažuje. V loňských sněmovních volbách byla účast přes 65 procent. Určitě by nyní k volebním urnám nešla více než pětina dotázaných. Průzkumu se mezi 8. červencem a 2. srpnem zúčastnilo 1005 respondentů starších 18 let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.