Sny jako předpověď smrti: Jeroným Klimeš vysvětlil, co znamenají a zda mohou předpovídat konec

Jeroným Klimeš je odborník v oboru psychologie.
Jeroným Klimeš je odborník v oboru psychologie.
Foto: Se svolením Jeronýma Klimeše
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2021

Smrt budí strach, ale zároveň řadu nezodpovězených otázek. Lidé diskutují o tom, co nastane po samotném konci – zda existuje život po životě, nebo už přijde jen nicota. Odborníci si snaží přijít na okolnosti související s odchodem z »našeho« světa a výpovědi těch, kteří se ocitli na pomyslném druhém břehu a vrátili se zpět, vnášejí do celého tématu širší pohled na věc. Kromě posmrtného života se hodně řeší také to, zda se dá smrt nějakým způsobem vycítit nebo předvídat. Ve spojitosti s tím existuje nespočet případů lidí, u kterých sny byly předpovědí, která varovala před smrtí. "Není to až tak jednoduché. Sny jsou velice stará struktura," uvedl psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Případů lidí, kteří mají zkušenost se sny předpovídajícími jejich konec, se za desetiletí zaznamenalo hodně. V prosinci 1975 se matka čtyřleté dcery Allison probudila z děsivé noční můry, ve které se její dítě ocitlo na železniční trati a ona se ho pokusila zachránit. Ve snu srazil vlak ji a v slzách pak vyprávěla děsivou vizi manželovi. Za necelé dva týdny děvčátko na nádraží vidělo spadlý předmět na kolejích, který chtělo zvednout. Jeho matka se pokusila o to samé, co ve snu a spěchala zachránit dceru před zjevným nebezpečím přijíždějícího vlaku.

Došlo však k tragické události, protože souprava matku s dcerou srazila a obě na místě zemřely, jak uvedl web Psychologytoday.com. Manžel Allison se rozhodl napsat dopis známému psychologovi a autorovi úspěšných knih v oboru – doktoru Davidu Rybackovi (80) a popsal mu nejen jejich příběh, ale také to, že se cítí být jim nablízku a že jeho ženu varovalo něco, čemu nerozumí.

Spojitost snů o smrti s reálným koncem zkoumal také doktor Andrew Paquette (autor knihy Dreamer - 20 years of psychic dreams and how they changed my life), který si od roku 1989 do roku 2014 vedl snový deník, ve kterém pečlivě zaznamenal celkem 11 779 snů, které zapisoval ihned po probuzení, aby nedošlo k pochybám ve výzkumu kvůli pozdějšímu záznamu. Po letehc udělal podrobnou analýzu, ze které vzešlo 87 snů týkajících se 50 identifikovatelných osob. V té době bylo 12 lidí ze zmíněných 50 po smrti. U nich Paquette zkoumal informace ve svém deníku, jak sny o smrti, tak i ty, které s ní nesouvisely. Zjistil, že u 9 lidí se jeho sny o smrti objevovaly v průměru významně blíže k datu úmrtí daných osob než sny, které byly »normální«.

"Není to až tak jednoduché. Sny jsou velice stará struktura. Náš mozek, ten racionální, na sny, které zřejmě běží na nižší úrovni, reaguje tím, že k tomu přihazuje různé asociace a nápady – asi docela dost chaoticky. Sny funguji symbolicky – například pokud vás někdo štve, tak ho ve snu třeba zabijete, něco se vám nelíbí, hned to shoří. Má to dětskou divokou fantazii. Já jako psycholog používám sny jako teploměr, abych zjistil, na co člověk myslel poslední tři dny," řekl uznávaný psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz s tím, že sny o smrti mohou symbolizovat nějaký konec v životě – studia, práce, zkrátka smrt jako definitivní nevratný konec něčeho.

"Když člověk uvažuje o vlastní smrti dopředu, tak se to potom projeví i ve snech. Věda spojitost snu o smrti s reálnou smrtí není schopna uchopit metodologicky. Nejsme schopní rozlišit sny, že bychom každého člověka každý den sledovali a pak analyzovali, jestli procento z nich následně umře. Psychologie na to nemá nástroj. Existuje spousta alternativních vysvětlení, se kterými si nevíme rady – zda to je reálné, nebo není. Je to například telepatie lidí nebo posmrtný život. Jsem názoru, že nemáme nástroj, jak to změřit. Takové příběhy v psychologii slýcháváme, ale nemáme metodologii, jak to prokázat. Psychologie – pokud nemá vysvětlení a nástroj ke změření, tak buď říká, že to neexistuje – je to hloupost a nesmysl, nebo to řeší argumentem, že je řada věcí stále neprobádaných," dodal Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.