Současná opatření nemohou zastavit šíření viru, upozorňuje profesor Jiří Beran. Nabídl řešení, jak zkrotit smrtící epidemii

Profesor Jiří Beran
Profesor Jiří Beran
Foto: Martin Veselý / MAFRA / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2021

Ode dneška platí kvůli stále se zhoršující situaci některá nová opatření, která mají zpomalit šíření viru a motivovat lidi k očkování. Plánovaným opatřením je pak uznávání pouze PCR testů, nikoliv antigenních. Tato opatření podle epidemiologa a vakcinologa Jiřího Berana (61) nejsou nic platná a odborníci odpovědní za řízení situace by se měli soustředit na to, jak se starat o pacienty, kteří zahlcují nemocnice. "Opatření určitě nejsou dobrá a pokud se má něco pohnout, je potřeba zaktivizovat články, které povedou ke zlepšení takzvané přednemocniční péče," řekl Jiří Beran pro ŽivotvČesku.cz.

Neočkovaní zaměstnanci nemocnic a dalších lůžkových zařízení se musí každý týden testovat. Studenti vysokých a vyšších odborných škol musí ode dneška nosit respirátory i při výuce v učebnách, kde se schází aspoň 50 studentů. Očkování cizinců proti covidu-19, kteří legálně a dlouhodobě pobývají v Česku, začne hradit stát. Taková jsou platná protiepidemická opatření a další zpřísnění dnes projedná vláda v demisi. Zřejmě od pondělí 29. listopadu nebude možné se prokazovat při návštěvě restaurací, kulturních či sportovních akcí nebo některých služeb antigenními, ale pouze přesnějšími PCR testy na covid-19.

Tato opatření podle uznávaného odborníka nedávají smysl a k epidemii je potřeba začít přistupovat úplně jinak, než jak k ní bylo přistupováno dosud. "Protiepidemická opatření u takového typu choroby nemohou v podstatě zastavit šíření, to mohou zastavit jedině opatření typu, že všechny zavřete doma. Opatření tak, jak jsou nastavená, nezastaví šíření viru, ale to my všichni, kteří se v epidemiologii pohybujeme víme už celé dva roky, že se to nedá zastavit," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran.

"Je potřeba pracovat s trochu jiným konceptem protiepidemických opatření. Lidé, kteří to navrhovali a navrhují, pracují s konceptem, že příčinou je virus a následkem je pozitivita v testu. Všichni chtějí, aby těch pozitivních bylo málo, kdežto ten, kdo někdy v epidemiologii pracoval, ví, že u epidemie onemocnění, na které někdo umírá, je správný koncept takový, že příčinou je covid-19 a následkem úmrtí na něj. Když budete pracovat s tímto konceptem, budete pracovat hlavně s nemocnými, aby se nedostali do nemocnic a hlavně nezemřeli. To je ten rozdíl v opatřeních. Představte si, že protiepidemické systémy, které tu byly, ať už PES nebo semafor, s tím vůbec nepočítaly. Takže kdyby v jeden okamžik vymřela celá Česká republika, tak to ani jeden systém nezvedne o bod a kdyby se všichni zázračně uzdravili, tak to ani o bod neklesne. To nejdůležitější, co na tom je, tak je právě tento koncept, kdy musíte pracovat s tím, co je podstatné a nevšímat si toho, co není podstatné a to je ta pozitivita," popsal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník, jak situaci řešit.

Největším problémem covidu-19 je, kolik pacientů mu podlehne a kolik jich skončí v nemocnici. Některé už nyní odkládají operace, které odložit lze. Pokud má zdravotnictví fungovat bez komplikací, je potřeba pro to vytvořit cestu. "Jestli je tady 30 tisíc lidí pozitivně testovaných, tak vás musí zajímat, kolik lidí proudí do nemocnic, kolik lidí umírá a musíte vytvořit opatření na to, aby lidé do nemocnic neproudili. To nezměníte tím, že budete testovat děti, nebo že je nedej bože zavřete doma a ony se dostanou k seniorům, kteří na to umírají, to by bylo nejhorší řešení. Opatření určitě nejsou dobrá a pokud se má něco pohnout, je potřeba zaktivizovat články, které povedou ke zlepšení takzvané přednemocniční péče," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz profesor Jiří Beran, který se od roku 1997 se zabývá problematikou cestovního lékařství.

Uznávaný odborník odmítl zůstat jen u kritického pohledu, ale vyzdvihl třeba systém v rámci odhalování onemocnění covid-19. "V tuto chvíli máme v České republice velmi dobře zavedené testování, které je nesmírně lukrativní a také máme zavedenou kvalitní nemocniční péči, která je opravdu výborná. Ale mezitím je obrovský hiatus, kdy člověk po pozitivním testu se nemůže dovolat k praktickému lékaři, neví, co má dělat, myslí si, že má skončit jen na paralenu a během prvního týdne se objevují první tři základní komplikace covidu. To je pokles bílých krvinek, změna srážlivosti krve a u velké části seniorů pak druhotný zápal plic. Toto je potřeba, aby někdo u toho člověka měřil, vyhodnotil a zjišťoval. Když se to bude dělat a budou se na tyto komplikace nasazovat léky, tak nedojde k tomu, že lidi zahltí nemocnice, protože budou správně léčení od začátku," dodal epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.