Sršeň asijská se může objevit v Česku. Entomolog popsal, v čem je nebezpečná a jak ji lze poznat

Ilustrační snímek - Sršeň asijská
Ilustrační snímek – Sršeň asijská
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 4. 2021

Sršeň asijská se už v minulých letech pohybovala na území Evropy, ale její výskyt byl zaznamenán i v sousedním Německu. Charakteristicky zbarvený zástupce hmyzí říše z čeledi sršňovitých může být velkým rizikem. Entomolog Tomáš Melichar popsal, jak je to s jejím výskytem na území České republiky, v čem je nejvíce nebezpečná a proč. "Je to další predátor pro včely, které loví. Proto nikdo neví, co tu může způsobit. Velikostí je podobná naší sršni s rozdílem, že je černá," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Migrující druh sršně - sršeň asijská, se poprvé objevila na území Evropy v roce 2004. V následujích letech se šířila rychlostí 100 kilometrů za rok, ale časem se její postup zpomaloval. V Česku se může objevit už brzy, protože byla evidována u našich západních sousedů.

"U nás ještě není zaznamenaná, ale už je v Německu. Z jižní Francie doputovala do Bavorska. Proto se dá očekávat, že letos bude v Česku. Myslím si, že vliv na její pohyb teplé počasí nemá, byť patří mezi teplomilnější hmyz," řekl entomolog Tomáš Melichar pro ŽivotvČesku.cz s tím, že druh sršně původem z jihovýchodní Asie je stejně nebezpečný jako normální sršeň.

"Velké riziko tkví v jedné věci – je to další predátor pro včely, které loví. Proto nikdo neví, co může její výskyt způsobit. Velikostí je podobná naší sršni s rozdílem, že je černá - čímž je určitě rozpoznatelná. Můj kolega Jean Haxarie ji ve Francii objevil, je to uznávaný entomolog a včelaři za ním chodili, oč se jedná," popsal pro ŽivotvČesku.cz člen České společnosti entomologické při České akademii věd, jaká hrozba je spojená se sršní asijskou.

Tento typ blanokřídlého hmyzu není masožravý, ale loví jiný hmyz pro své larvy, kterými je v hnízdě krmí. "Kolega je choval a říkal, že se chová přibližně stejně jako naše sršeň. Tedy nebývá agresivní, pokud se však nepřiblížíte k hnízdu a něco tam nevytváříte, pak se vystavujete nebezpečí. Jinak se chová takřka stejně jako ta naše," doplnil Tomáš Melichar pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.