Stačilo mu na to 24 slov. Miroslav Kalousek řekl, jaký zásadní rozdíl vidí mezi ministrem Zbyňkem Stanjurou a jeho předchůdkyní Alenou Schillerovou

Alena Schillerová a Miroslav Kalousek
Alena Schillerová a Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 5. 2022

V loňském listopadu prezident Miloš Zeman (77) jmenoval Petra Fialu (58) premiérem České republiky. Stalo se tak po říjnových volbách do Sněmovny. Následně v lednu vláda získala důvěru po jednání, které trvalo 23 hodin. Na ministerských postech tak došlo logicky k výměnám. Nejsledovanější byla zřejmě na resortu financí, kdy své křeslo Alena Schillerová (58) uvolnila nástupci a současnému ministrovi Zbyňku Stanjurovi (58). Nová vláda je u moci přibližně pět měsíců, což je doba, kdy už se někteří ministři dají hodnotit a srovnávat. Redakce ŽivotvČesku.cz požádala expolitika Miroslava Kalouska (61), zda vidí nějaký rozdíl mezi bývalou šéfkou státní kasy a jejím nástupcem. Bez přemýšlení rovnou spustil.

"Rozdíl mezi nimi vnímám naprosto zásadní. Pan ministr Stanjura se snaží chovat jako zodpovědný hospodář a s něčím takovým si Alena Schillerová nelámala hlavu," bez pardonu vyřkl pro ŽivotvČesku.cz exministr financí a bývalý předseda TOP 09 svůj pohled ohledně rozdílu mezi ministryní Alenou Schillerovou v Babišově vládě a Zbyňkem Stanjurou ve Fialově vládě v rámci vedení resortu.

Zatímco vláda Andreje Babiše (67) musela nečekaně řešit zásadní problémy spojené s pandemií koronaviru, Petr Fiala a jeho ministři se ani pořádně nestačili rozkoukat a začala válka na Ukrajině spojená s reálnou uprchlickou vlnou, která zasáhla i Českou republiku.

Kumulací několika problémů navíc inflace vystřelila do rekordních výšin překračujících 14 procent a pro mnoho lidí se ceny bydlení, potravin i pohonných hmot dostaly na hranici únosnosti. A právě to je častým terčem současné opozice, která vládě vyčítá, že pro české lidi nic nedělá.  

Ohledně toho, kdy dojde ke změně stavu a ČR si konečně od silných ekonomických problémů vydechne, nebyl na dotaz moudrý ani Miroslav Kalousek, který ale s jistotou řekl, že po špatných časech je zcela jisté, že přijdou zase časy dobré.

"Nevíme, jak dlouho bude trvat válka, nevíme, jak hluboké budou její dopady. V makroekonomické prognóze je tolik neznámých, že jsou jen dva typy prognostiků. Ti, kteří vědí, že neznají správnou odpověď, a ti, kteří to nevědí," reagoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek na otázku, kdy krize skončí. "Na to opravdu neexistuje seriózní odpověď. Že nás čekají obtížné časy - jeden, dva, možná tři roky - je nasnadě. Vše záleží na tom, kdy se situace na Ukrajině vyřeší a kdy nastane klid. Že budeme tento i následující rok chudnout, na to si musíme zvyknout," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Původ aktuálně vysoké inflace v ČR ve srovnání i s dalšími zeměmi EU je podle ekonomů již ve vývoji ekonomiky před pandemií koronaviru, kdy byl napjatý trh práce v podobě nedostatku pracovních sil a rostoucích mezd. Současná vláda tak de facto pouze zdědila výsledky vlády Andreje Babiše, se kterými se musí vypořádat, o čemž vypovídá to, že podle ekonomů následně k inflaci přispěla i uvolněná rozpočtová politika vlády během pandemie, díky které se do ekonomiky dostalo poměrně velké množství peněz. Dalším důvodem je pozdější a rychlejší nástup růstu cen energií ve srovnání s jinými státy. Vliv měl i vývoj na trhu nemovitostí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.