Stačilo mu pouhých 15 slov. Miroslav Kalousek odpověděl, jak by vnímal, kdyby Andrej Babiš kandidoval na Hrad

Profimedia
Bývalý poslanec Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 27. 12. 2021

Dosluhující premiér Andrej Babiš (67) od říjnových voleb do Sněmovny změnil styl vystupování. A tak se nemluví o ničem jiném, než že za jeho proměnou je možná kandidatura na post prezidenta. I když se o ní v politickém zákulisí mluví jako o hotové věci, sám je ve vyjádřeních ohledně možného boje o prezidentský post zdrženlivější. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého politika Miroslava Kalouska (61), zda by si bývalého premiéra uměl představit v roli hlavy státu a jak by ho jako kandidáta vlastně vnímal. Někdejšímu předsedovi TOP 09 stačilo na odpověď pouhých 15 slov.

Mnozí si museli všimnout, že vystupování Andreje Babiše prošlo v posledních týdnech mírnou proměnou. Nově je na scéně místo nekompromisního »křiklouna« spíše smířlivý a státotvorný expremiér, který dokonce svému nástupci Petru Fialovi (57) před jeho jmenováním nabídl pomocnou ruku při složitých jednáních s prezidentem.

Také podle vyjádření Andreje Babiše z posledních týdnů se dá usuzovat, že pracuje na své nové - státnické tváři. Dá se v takovém případě i spekulovat, že je nutné přesvědčit i voliče, kteří ho nemají tolik v lásce. Andrej Babiš se v polovině listopadu netajil ani tím, že v případě kandidatury na prezidenta má podporu Miloše Zemana. "Prezident by si přál, abych kandidoval," uvedl Babiš tehdy v rozhovoru pro Blesk. V případě, že by se tak rozhodl, jeho šance na úspěch jsou třeba podle sázkových kanceláří poměrně velmi příznivé.

Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz Miroslavu Kalouskovi, jak by případné rozhodnutí Andreje Babiše jít do boje o Hrad vnímal. "Já pevně věřím, že pokud by se tak stalo, že si lidé vyberou jiného prezidenta," řekl stroze, ale těžkým hlasem někdejší výrazný politik a bývalý ministr financí druhé Topolánkovy vlády.

Jestli nakonec Andrej Babiš vsadí vše na jednu kartu a vyrazí do boje o Hrad, ví zatím nejlépe on sám a nejspíše jeho marketingoví experti. Prezidentské volby proběhnou na začátku roku 2023, dne 8. března uplyne druhé funkční období úřadujícího prezidenta Miloše Zemana. Přesný termín voleb vyhlásí předseda Senátu, a to nejpozději 90 dnů před jejich začátkem.

Kromě generála Pavla již odhodlání bojovat o Hrad projevil senátor Marek Hilšer (46), advokátka Klára Long Slámová (44), senátor Pavel Fischer (56). Vše nasvědčuje tomu, že na začátku nového roku kandidaturu oznámí také podnikatel a matematik Karel Janeček (48).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu