Státní zástupce požádal o vydání Andreje Babiše. Může to působit, že konečně dostal odvahu, hodnotí situaci Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 11. 2021

Státní zástupce Jaroslav Šaroch požádal Sněmovnu o vydání končícího premiéra Andreje Babiše (67) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Bezpečnostní expert Andor Šándor (64) zdůraznil, že kauza se vleče tak dlouho, až lidé mají pocit, že před zákonem se neměří v Česku všem stejně. "Celé to vyšetřování na mě působí dojmem, že to někdo účelově zdržoval, teď dostal odvahu a šel s tím ven," řekl Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Stíhání Andreje Babiše bylo přerušeno, protože ve sněmovních volbách na začátku října znovu získal poslanecký mandát, a tím i imunitu.

Žádost o vydání musí posoudit sněmovní mandátový a imunitní výbor. Ten by měla Sněmovna ustavit dnes. Už v pondělí poslanci rozhodli, že výbor bude mít 16 členů a vést by ho mohla poslankyně ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Sněmovna už Babiše ke stíhání v minulosti vydala dvakrát, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení po sněmovních volbách.

Bezpečnostní expert Andor Šándor uvedl, že dlouhé vyšetřování celé kauzy dělá na běžné lidi dojem, že jsou v Česku lidé, kterým se měří před zákonem jinak.

"Rozhodnutí státního zástupce Šarocha požádat o vydání Andreje Babiše v situaci, kdy je zřejmé, že nebude premiérem, může působit, že konečně dostal odvahu, protože se mu nemůže nic stát. Celkově to podle mě zapadá do celé řady kauz, které se tak dlouho táhly, až se »utáhly«. Bez ohledu na to, zda je obviněn Andrej Babiš či Vlasta Parkanová či kdokoliv jiný, tak si myslím, že by lidé neměli být za nějakou kauzu »potahováni« 8 či 10 let. To by nemělo být akceptováno jako spravedlnost v demokratické zemi," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, který zmínil také kauzu Dominika Feriho. I v případě vyšetřování obvinění ze sexuálního nátlaku to podle Šándora vypadá, že spravedlnost postupuje jinak, než kdyby šlo o tzv. obyčejného člověka.

"Udělám odbočku a zeptám se, co se děje v případu Dominika Feriho? Já nevolám po krvi, ale v řadě zemí by Dominik Feri byl ve vyšetřovací vazbě, protože může naplňovat všechny tři důvody vazby, může pokračovat v trestné činnosti, může utéct, může ovlivňovat svědky. Obyčejný člověk si pak může myslet, že těm nahoře se měří jinak. To je pak veliký problém, protože součástí bezpečnosti je víra ve spravedlivý soud, že když budete souzeni, že půjde o soud spravedlivý a poměrně rychlý," doplnil bezpečnostní expert, který také zdůraznil, že ačkoliv jednání Andreje Babiše vypadá účelově, nemůže posoudit, zda byl překročen zákon.

"Já nejsem právník, ale pokud ta konstrukce kolem Čapího hnízdo byla tak, jak se popisuje, tak to ně mě působí účelově. Neumím ale posoudit, to jaké míry je to trestné. Celé to vyšetřování na mě působí dojmem, že to někdo účelově zdržoval, teď dostal odvahu a šel s tím ven. Ale mohu se mýlit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Kromě Andreje Babiše je v případu padesátimilionové dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Policie je stíhá kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Oba vinu odmítají. V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.