Svatomartinský husokuř podle moderátora Ládi Hrušky: Zabere asi hodinku, říká. Tenhle recept vyjde na pár korun

Moderátor Láďa Hruška při vaření
Moderátor Láďa Hruška při vaření
Foto: Se svolením FTV Prima
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 11. 2021

Právě na 11. listopadu připadá svatý Martin, který má přijet na bílém koni. Letos to na sníh v nížinách zatím nevypadá, ale tradice pečení svatomartinské husy se s počasím rozhodně nemění. Moderátor a král originálních triků a receptů Láďa Hruška (43) se podělil o svůj recept na lahodnou pečínku, která oproti dobře známé klasice nezasáhne tolik do rozpočtu. "Tenhle recept je podle mě úplně ideální a může si ho dovolit každý," řekl pro ŽivotvČesku.cz populární »kuchař«.

Podle pověsti se svatý Martin ze skromnosti nechtěl stát biskupem, a když si pro něj přijelo poselstvo, raději se před ním ukryl do husníku. Drůbež ho však prozradila hlasitým kdákáním a od té doby je 11. listopadu tradicí péct husu. Tradiční pohoštění si však mohou užít i ti, kteří upřednostňují spíše jednodušší a levnější pokrmy než právě tučnou husu.

Podle tradičního receptu se obvykle peče dlouhé hodiny a musí se pravidelně podlévat vínem a výpekem. Což je samozřejmě nejen časově, ale i finančně hodně náročné - husa se totiž mnohdy pořádně prodraží. Vychytávkou televizního moderátora Ládi Hrušky, který se proslavil představováním originálním nápadů, je upravený recept na tzv. Svatomartinský »husokuř«, která nejenže chutná stejně dobře, ale navíc ušetří koruny v peněžence. Znaly ho údajně už naše babičky.


Ingredience, které budete potřebovat:


• 1 celé kuře
• 2 jablka
• 1 černé pivo
• 1 dcl vody
• 1 balíček kysaného zelí
• sůl a kmín na dochucení

Postup:

Kuře je třeba pořádně prokmínovat a prosolit ze všech stran. Poté do něj vložíme jablka pokrájená na čtvrtinky. Do hrnce dáme na dno balíček kysaného zelí, zalijeme černým pivem a trochou vody a na základ v hrnci položíme kuře. Pečeme v troubě předehřáté na 180 stupňů Celsia asi 45 minut dozlatova. Kuře nezapomínáme každých deset minut podlévat výpekem.

"Husokuř je nejlepší podávat s klasickým bramborovým knedlíkem, ať už poctivým domácím, nebo třeba i kupovaným, pokud kuchař potřebuje ušetřit čas. Tento slavnostní pokrm navíc oproti huse zabere zhruba hodinu času, a tak je možné si jej dopřát nejen ve svátek," dodal Láďa Hruška řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.