Syn zpěváka Karla Černocha odhalil, jak jsou placeni piloti letadel. Peníze rodinu nenahradí, říká

Archiv Marka Černocha
Marek Černoch byl profesí pilotem dopravního letadla
Foto: Archiv Marka Černocha
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 20. 10. 2020

Syn legendárního Karla Černocha (†64) se přibližně před pěti lety rozhodl, že svou vášeň a zaměstnání na čas pověsí na hřebík. Marek Černoch (51) je zkušený pilot dopravního letadla, ale protože chtěl být více s rodinou, začal se věnovat politice. "Být pilotem je životní styl, je to radost, ale mnohdy jde o velmi časově náročnou práci. A peníze rodinu nenahradí," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Marek Černoch má v letectví bohaté zkušenosti. V letech 2005 až 2008 vystudoval Střední průmyslovou školu dopravní a současně absolvoval výcvik dopravního pilota. Po získání licence pracoval jako vedoucí odbavení letadel u Českých aerolinií a pak létal u jedné známé společnosti s Boeingem 737. Od roku 2009 řídil výcvik dopravních pilotů. Od roku 2012 pak vedl leteckou společnost zaměřenou na privátní lety.

"Abych viděl pořádně rodinu, musel jsem s létáním dočasně skončit. Každý pilot to zná, že je často pryč. Vždy záleží u jaké společnosti dělá, z jaké a do jaké destinace létá, ale obecně je to tak, že z měsíce je jeden týden doma. Čas plyne a kdo má děti, tak ví, že to mnohdy není jednoduché," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Marek Černoch, proč ukončil práci jako pilot dopravního letadla. "Aktuálně se věnuji komunální politice a jsem ředitel profesní asociace," podotkl Marek.

Jako pilot dopravního letadla se rozhodně špatně neměl. Marek prozradil, že v zahraničí si piloti měsíčně přijdou na peníze v řádu stovek tisíc korun, plat tuzemských pilotů se pohybuje v rozmezí od 60 až do 100 tisíc korun. "Záleží, pod jakou společností pilot létá. Je tam hodně faktorů, které mají vliv na mzdu. Ale peníze nevykompenzují čas s rodinou a pro mě je rodina na prvním místě," zdůraznil Marek, který má dvě dospělé děti - dvojčata Denisu a Dominika.

Syn legendárního zpěváka nevyloučil, že se k pilotování jednou vrátí. "Létání je životní radost a obrovská zodpovědnost. Nicméně teď se několik let věnuji politice a věřím, že se mi podaří prosadit více férovosti v tomto odvětví. Ale jednou se k pilotování určitě vrátím. Nedokáži ale říct, kdy to bude," dodal Marek Černoch pro ŽivotvČesku.cz.

Zpěvák Karel Černoch (†64) zůstane výjimečnou osobností české hudební scény. Na konci roku...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu