Tady orličtí vrazi házeli sudy do vody. Leoš Mareš ukázal snímek z roku 1996, jak na Žďákovském mostě skáče bungee jumping. Skoro jako vrah Kopáč

Leoš Mareš / Žďákovský most
Leoš Mareš / Žďákovský most
Foto: Nextfoto / foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 2. 2022

Minisérie České televize s názvem Devadesátky se stala televizním hitem, který nemá obdoby. Průměrně ji totiž sledovalo 2,23 milionu diváků. Mezi fanoušky seriálu se zařadil i moderátor Leoš Mareš (45), který se aktuálně pochlubil snímkem z roku 1996, kde stojí na Žďákovském mostě a připravuje se na takzvaný skok na laně. Rok po vytažení prvního sudu z vody. Podobně na mostě trénoval i organizátor orlických vražd Karel Kopáč ještě jako policista. Právě on byl autorem nápadu, že sudy bude gang házet z mostu. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil profesionální potápěč.

Případ, který doznal zásadního obratu 14. července 1995 vytažením sudu s tělem jedné z obětí, řešili kriminalisté už víc než jeden a půl roku. Paradoxně nejnákladnější pátrání v dosavadních dějinách české kriminalistiky mohlo skončit neúspěchem. Stačilo málo. Naštěstí ale potápěč ohlásil, že na dně přehrady našel sud se svarem a bylo jasno, že jde o případ století. Dnes každý v ČR ví, že jde o kriminalistický případ orlických vražd, který připomněl seriál Devadesátky. S nápadem házet mrtvoly ze Žďákovského mostu přišel Karel Kopáč, který tam coby člen Útvaru rychlého nasazení trénoval slaňování a seskoky.

Rok od vytažení sudů ze dna orlické přehrady se na místě činu objevil Leoš Mareš. V té době mu bylo 19 let a jak snímek, kterým se pochlubil, dokazuje, tehdy z mostu skákal bungee jumping. "Právě jsem zjistil, že jsem v těch DEVADESÁTKÁCH na tom Žďákovském mostě byl. Dokonce jsem tam ten Bungee skákal," napsal moderátor k dobovému snímku na svém Instagramu.

Orlická přehrada posloužila vrahům jako pohřebiště kvůli tomu, že policejní potápěči se mohli ponořit pouze do hloubky 30 metrů a podle informací, které kriminalisté získali, byly sudy na dně orlické přehrady v hloubce 70 metrů.

Nebýt profesionální a riskantní práce potápěčů ostravské Hlavní báňské záchranné stanice, tak by se tzv. orlické vrahy usvědčit nepodařilo. V seriálu Devadesátky režisér Peter Bebjak (51) a scénárista Josef Mareš (58) dobře popsali, že tehdejší policie nedisponovala technikou, která by umožnila propátrat dno Orlické přehrady. "Vše musí být naplánované a vymyšlené tak, aby se za krátký čas dole udělalo co nejvíce práce. Ve volné vodě se pracuje tak, že se spustí lano se zátěží, z hlavního lana si natáhnete další lano a prohledáváte kruhový prostor. V podstatě si tu plochu rozdělíte na sektory. Pokud jste v hloubce kolem 70 metrů, tak musíte počítat s tím, že nemáte skoro žádný čas. Nevím, jak to dělali přesně na Orlíku, ale dělá se to běžně tak, že na hladině si uděláte rastr například pomocí bójek a pak sektory prohledáváte. Jeden potápěč jde nahoru, druhý jde dolů," vystihl pro ŽivotvČesku.cz základní pravidlo o práci ve velkých hloubkách profesionální potápěč Petr Klier (55).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.