Teplo v Česku: Politický komentátor Miroslav Kalousek si kopl do současné opozice, vládu pochválil a vyjádřil jí respekt

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2022

České zásobníky plynu jsou naplněny z 99 procent, obsahují 3,34 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Česko neplánuje pronájem dalších kapacit zásobníků v zahraničí, řekl minulý týden novinářům ministr průmyslu Jozef Síkela (55). Uvedl také, že v říjnu a prvním listopadovém týdnu se česká spotřeba plynu meziročně snížila o 28 procent. Česko z pohledu zásobování plynem zimu zvládne, zdůraznil. Letošní rok ano, jak to bude do budoucna, se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala exministra financí a politického komentátora Miroslava Kalouska (61), který poukázal na to, že odpověď stojí na řadě faktorů.

Po úplném naplnění zásobníků hodlá ministerstvo průmyslu zajišťovat plyn pro denní spotřebu, aby zásobníky začalo využívat co nejpozději. Podle Síkely je důležité, aby v zásobnících po topné sezoně zůstal co největší objem plynu, aby bylo snazší zajistit zásoby i na příští zimu. S opětovným plněním zásobníků bude třeba začít ihned po skončení topné sezony.

Podle politického komentátora a bývalého šéfa státní kasy Miroslava Kalouska bude záležet na řadě faktorů, jak to bude s plynem pro další topné sezony. Vyzdvihl jednání současné vlády ohledně zajištění dodávek pro nadcházející chladné měsíce.

"Můžeme jenom říct, že vláda udělala pro zajištění plynu naprosté maximum, v tomto je potřeba jí vyjádřit respekt. Za několik měsíců toho udělala mnohem více, než toho udělala užvaněná v současnosti opozice, která u moci byla osm let. A jak se to bude vyvíjet v dalších letech, záleží na okolnostech, které my neovlivníme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý zkušený politik s tím, že nejzásadnějším faktorem je, jak dlouho bude trvat válka na Ukrajině a jakým směrem se bude vyvíjet.

Podle organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur bylo minulé úterý v EU průměrně zaplněno 95 procent zásobníků plynu. Zcela zaplněné zásobníky měly Belgie a Portugalsko, nejmenší zásoby o rozsahu 59 procent mělo Lotyšsko.

Síkela souběžně uvedl, že se výrazně snížila česká závislost na plynu z Ruska. Zatímco v únoru v době začátku ruské agrese vůči Ukrajině byla 98 procent, od září podle informací ministerstva průmyslu do Česka žádný ruský plyn nepřichází. Většina dodávek je z Norska, kromě nich Česko nakupuje i zkapalněný zemní plyn (LNG) zejména z USA.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.