Tichý zabiják jménem nespavost: Lékařka popsala, co ji způsobuje a jak zle může ublížit

Nespavost - Ilustrační snímek
Nespavost – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Bublanová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 3. 2022

Chronickou nespavostí trpí podle evropských studií až 15 procent populace starší 18 let. Občasné příznaky pak zažívá každý čtvrtý dospělý v ČR. I když problémy se spánkem provází lidstvo už od nepaměti, nárůst nespavosti v prvním desetiletí 21. století stoupl o 1,5 procent, uvedla pro ŽivotvČesku.cz Jitka Boušková z Oddělení spánkové medicíny Národního ústavu duševního zdraví. A rozhodně se dá podle odbornice predikovat, že její nárůst bude mít zvyšující se trend.

Na rozvoji nespavosti se podílí několik faktorů, přičemž jedním z nich je zejména stres. Negativní vliv má také nepravidelný spánkový režim, úzkosti, poruchy nálady i řada somatických onemocnění. A v neposlední řadě i životní styl.

Souhrn těchto faktorů se pak podepisuje na problémech se spánkem, což je velmi důležitá součást životního mechanismu. "Lidé nemohou spát kvůli své nekázni, dříve se chodilo do postele se západem slunce, dnes si večerku lidé prodlužují," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš, co je klíčové pro zvýšení kvality spánku.

Podle něj se lidé mají ukládat ke spánku s první ospalostí, kdy se vyplavuje spánkový hormon melatonin. Ten se ale kvůli ponocování přestane vylučovat a následuje to, co nikdo nemá rád. "Lidem chybí tak dvě tři hodiny spánku denně," zdůraznil psycholog pro ŽivotvČesku.cz.

Velký vliv na neschopnost usnout, či se v noci probouzet a už nezabrat, mají moderní technologie - mobilní telefony, počítače a tablety. Vyzařují totiž takzvané modré světlo, které blokuje zvyšování hladiny zmíněného melatoninu. S příchodem tmy proto experti doporučují svítit žlutým nebo teple bílým světlem a nedívat se bez patřičného filtru před usnutím na mobil ani na televizi.

U lidí, kteří trpí nespavostí, zároveň nastupuje obava, aby se situace, která není ideální, neopakovala. Vzniká tak začarovaný kruh a u některých jedinců může stav zajít až do komplikovaných zdravotních potíží. "Na prvním místě bychom měli uvažovat nad tím, co jsme schopni pozitivně ovlivnit sami, například jaký prostor spánku dáváme, jak dbáme na jeho pravidelnost, jaké si vytváříme podmínky pro spánek," popsala pro ŽivotvČesku.cz Jitka Boušková z Oddělení spánkové medicíny s tím, že pokud se potíže se spánkem nedaří zvládnout vlastními silami, měly by na řadu přijít nefarmakologické postupy, případně psychologická pomoc.

"V dnešní době již existují velmi účinné intervence, které mohou pomoci s nespavostí až 70 procentům pacientů," upřesnila lékařka pro ŽivotvČesku.cz. Zároveň upozornila na to, že nespavostí sice trpí muži, ženy i děti, ale podle studií jsou na tom nejhůře ženy. "Potíže se spánkem se u žen dávají do souvislosti s hormonálními změnami, s větší náchylností k úzkostem a propadům nálady, ale také na ně více dopadá souběh rodinných a pracovních povinností," dodala Jitka Boušková pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.