Tomáš Nielsen otevřeně řekl, kdy skončí covidové pasy. Podle právníka to záleží na každém občanovi Česka

Právník Tomáš Nielsen
Právník Tomáš Nielsen
Foto: Se svolením Tomáše Nielsena
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 1. 2022

Právník Tomáš Nielsen v minulosti proslul tím, že kritizoval opatření ministerstva zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha (35) a přístup Babišovy vlády při řešení koronavirové krize. Kritický přístup má ale také ke kabinetu Petra Fialy (57) s tím, že stále dochází k řadě protiprávních a protiústavních kroků. "Restrikce skončí, až je přestaneme obhajovat," sdělil Tomáš Nielsen pro ŽivotvČesku.cz.

Občanské iniciativy stupňují tlak proti zavádění povinného očkování pro vybrané profesní a věkové skupiny. Na výzvu institutu Pro Libertate reagovala skupina senátorů v čele s Jiřím Růžičkou a rozhodla podat ústavní stížnost na vyhlášku bývalé vlády o povinném očkování pro vybrané skupiny lidí. Povinně mají být od března naočkováni lidé nad 60 let a vybrané profesní skupiny. Je otázkou, zda vláda Petra Fialy vyhlášku ponechá v platnosti v plném rozsahu.

Do boje proti povinnému očkování pro některé skupiny se zapojila také Iniciativa 21. Mezi úvodními signatáři jsou zejména lékaři a právníci, mezi jinými epidemiolog Jiří Beran (61) nebo emeritní přednosta kardiocentra IKEM Jan Pirk (73).

Zástupci iniciativy uvedli, že se obávají, že lidé budou kvůli nátlaku na očkování odcházet ze svých profesí a budou v provozu chybět. Vyzvali proto ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (61) k jednání o vyhlášce bývalé vlády, která povinnost zavádí od začátku března. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob potvrdil, že ministerstvo chce vyhlášku upravit a se zástupci profesí ještě jednat.

Podle právníka Tomáše Nielsena je dobře, že se do odporu proti povinnému očkování a vládním restrikcím zapojilo velké množství lidí. Deklaraci podle signatářů podepsalo již 80 tisíc lidí. Tomáš Nielsen je přesvědčen, že restrikce a nátlak na očkování nemají v současné době medicínské opodstatnění.

"Podle mě restrikce ani omezování soukromí s nemocí covid-19 nyní nesouvisí. Koronavirus podle většiny odborníků nezmizí. Je to ale dobrá záminka pro odstraňování demokratických hodnot. Restrikce skončí, až je přestaneme obhajovat. Covidpasy skončí, až je přestaneme používat. Dokud lidé zůstanou k právům svým i ostatních lidí lhostejní, budou nás stát i Evropská unie o naše práva připravovat dál," vyjádřil právník svůj názor pro ŽivotvČesku.cz.

Povinné očkování by se podle dosavadního znění vyhlášky mělo týkat armády a aktivních záloh, policie a městských strážníků, hasičů včetně dobrovolných, zdravotníků, studentů medicíny a zdravotnických škol a dalších zaměstnanců zdravotnických zařízení, celníků nebo pracovníků v zařízeních sociálních služeb. Očkování by mělo být povinné také pro lidi nad 60 let.

Přesná data o tom, kolik pracovníků je ve které profesi očkovaných, k dispozici nejsou. Podle České lékařské komory, jejíž zástupci s povinným očkováním zdravotníků souhlasí, je očkovaných 88 procent lékařů a 83 procent zdravotních sester, posilující dávku mělo k polovině prosince 58 procent lékařů a 41 procent z nich.

Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo dosud naočkováno 857.000 zdravotníků, 329.000 pracovníků a klientů v sociálních službách, 67.000 zaměstnanců ministerstva obrany a příslušníků armády a 200.000 pracovníků kritické infrastruktury, což jsou kromě integrovaného záchranného systému také například pracovníci v energetice.

Podle dřívějších slov končícího policejního prezidenta Jana Švejdara není očkováno asi 10.000 policistů ze zhruba 40.000 příslušníků.

Někteří policisté uvedli, že pokud by byli nuceni k povinnému očkování, tak by si našli jinou práci. "Domnívám se, že pokud povinné očkování projde přes nás jako složky IZS, tak už to pak bude jen krůček k tomu, aby se udělalo celoplošné očkování pro všechny. Myslím si, že jsme ta poslední opěrná zeď, pokud projdou přes nás, tak už nic nebude bránit v tom, aby vláda udělala povinné očkování pro všechny. Když by došlo na lámání chleba, jsem připraven od policie odejít. Sám od sebe ale odejít nechci, ta práce mě naplňuje, pomáhat lidem pro mě dost znamená. Sám tedy neodejdu, počkám, až to dojde do stadia, kdy mi na stole přistane výpověď a jsem pak připraven se bránit soudní cestou," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz nprap. PhDr. David Pejřil, který říká, že práci policisty bere jako poslání, ale vakcínu jako zdravý člověk odmítá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.