TOP 5 nejlepších hráčů v historii Mistrovství Evropy ve fotbale

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: JohnyBet

Mistrovství Evropy ve fotbale – též EURO je hlavní mezinárodní turnaj určený evropským fotbalovým národům. Koná se každé čtyři roky, což pro hráče znamená v časovém rozsahu jejich kariéry vcelku limitované možnosti pro získaní titulu v tomto šampionátu.

V historii této soutěže jsme mohli vidět některé speciální momenty a pokud přijde na tipování si na Evropský Šampionát nebo kteroukoliv jinou fotbalovou soutěž, vždy můžete využít Tipsport akční kód jakožto jednu z nejlepší tipovacích nabídek pro tipování ve sportu. Sportovní promo kódy pro tipování a online kasína najdete na JohnnyBet.com

Andrés Iniesta

Co se týče výběru nejlepších 5 hráčů v historii Evropského Šampionátu, počet udělení „hráče zápasu“ představuje vhodný začátek. Na první příčce v tomto žebříčku můžeme nalézt Andrése Iniestu, který jakožto španělský záložník obdržel 5 těchto ocenění za Španělsko. Iniesta hrál ve třech turnajích Mistrovství Evropy a v roce 2012 byl oceněn jako hráč turnaje, který Španělsko poté také vyhrálo.

Iniesta hrál také dvakrát v týmu oceněným jako nejlepší tým turnaje a v obou případech odcházel z turnaje vítězně. Na bývalého barcelonského hráče byla radost pohledět, jak v roce 2008, tak 2012, kdy vždy doslova přeletěl střed hřiště, držel míč pro svůj tým a vytvářel golové šance.

Michel Platini

Nyní se podíváme na jednoho z nejlepších střelců v historii Evropského Šampionátu a tím není nikdo jiný než Michel Platini. Francouzský utočný záložník si zasloužil místo v tomto listu díky jeho využitým golovým šancím v roce 1984. Platini zasáhl branku celkem devětkrát v pěti zápasech Euro 1984, a to včetně rozhodujícího gólu v semifinále proti Portugalsku a otevíracího gólu ve finále proti Španělsku.

Žádný jiný hráč se ani nepřiblížil ke skórování devíti gólů od Platiniho v 1984, pouze jeho krajan Antoine Griezmann, který byl nejblíže se šesti góly v roce 2016.

Marco van Basten

Přesuneme-li se od záložníků ke útočníkům, je zde jeden gól v rámci EURO, který každý fotbalový fanoušek zbožňuje – gól Marca van Bastena proti USSR v 1988. Nejenže je tenhle gól považovaný za jednu z nejlepších střel ve fotbale, ale také přišel ve finále a to se pak stačí podívat na tváře fanoušků na i okolo stadionu a je vám hned jasná velkolepost tohoto gólu. Bereme-li v potaz i hattrick proti Anglii ve skupinové fázi, Van Basten se v semifinále proti domácímu Západnímu Německu postaral o dramatické pozdní vítězství a ve finále pak slavným gólem zdvojnásobil nizozemské vedení.

Van Basten vyhrál Zlatý míč v letech 1988, 1989 a 1992 a některé jeho výkony na Mistrovství Evropy 1988 byly neuvěřitelné.

Zinédin Zidane

Nyní se přesouváme k další skvělé ikoně evrospkého fotbalu, Zinédinu Zidanovi. Tento Francouz byl na vrcholu v roce 2000 a co se týče jeho kariéry, sám přiznal, že tento rok byl pro něj jeho nejlepším. Zidane jednoduše přezval kontrolu nad EURO 2000 již od jeho prvního zápasu. Nikdy nevypadal jakože by na středu hřiště příliš bojoval a vždy v podstatě diktoval, co se bude dít s míčem a v celé hře.

Zidane skóroval neskutečným volným kopem v zápase, kdy Francie porazila Španělsko 2-1 ve čtvrtfinále a v němž byl také následně oceněn hráčem zápasu. Zidane předvedl pravděpodobně nejlepší výkon, jaký kdy jednotlivec na mistrovství Evropy ukázal, což vyvrcholilo vítězným gólem z penalty ve 117. minutě zápasu. Na tomto turnaji přišlo do hry také pravidlo zlatého gólu v prodloužení, ale to Francouze neodradilo od toho, aby míč zametl do horního rohu.

Peter Schmeiche

Nestává se často, že byste našli brankáře v listu nejlepší hráčů, ale toto nikdo nemůže popřít – Peter Schmeichel také zaujímá místo v těchto TOP 5 hráčích Mistrovství Evropy. V roce 1992, kdy Jugoslávie nemohla soutěžit zaujalo její místo Dánsko. Od Dánů se nečekalo mnoho, jelikož neuspěli ani v kvalifikaci do této soutěže.

Ve skupinové fázi turnaje, Schmeichel předvedl hned několik skvělých zákroků, když Dánsko porazilo Francii 2-1 a také si udržel čistý štít proti Anglii 0-0. V semifinále Schmeichel vychytal penaltu od Marca van Bastena a tak se Dánové dostali do finále proti Německu. Po fantastickém zákroku proti Jurgenu Klinsmannovi udržel Schmeichel čisté konto a Dánsko ve finále porazilo Německo 2:0 a vyhrálo celou soutěž.

Doufáme, že se vám článek líbil. Další zajímavosti a novinky ze sportu, kódy a nabídky sázkových kanceláří, tipy a nejlepší kurzy na trhu najdete na webu JohnnyBet.

Zavřít reklamu