Tropické teploty budou zvyšovat riziko úpalů a úžehů. Mluvčí záchranné služby popsala, v čem se liší, jak jim předejít a jak na první pomoc

Záchranáři - Ilustrační snímek
Záchranáři – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2022

Do České republiky se po chladných dnech vrací léto. Ve středu se o slovo přihlásí tropické teploty a o víkendu mohou šplhat i vysoko nad 30 stupňů Celsia. S tímto počasím roste riziko úpalů a úžehů, jejichž projevy jsou nepříjemné, a lidé si s nimi mnohdy neumí správně poradit. O tom, jaký je mezi nimi rozdíl, jak jim předejít a co dělat v případě, že vás postihnou, promluvila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Paní Poštová, jako zkušená mluvčí záchranné služby jistě víte, že úpal a úžeh jsou velkým letním tématem. Všichni tato slova znají, ale musí je umět i rozeznat? V čem se úpal a úžeh liší?

Já vždy říkám, že je to jedno, protože úpal je způsobený dlouhým pobytem v horkém prostředí, úžeh nadměrným slunečním zářením, ale příznaky jsou dost podobné. Je to od bolestí hlavy přes nevolnost, zvracení, bušení srdce až po krátkodobou ztrátu vědomí.

Rozumím. Blíží se dny tropických a super tropických teplot, kdy budou úpal i úžeh aktuálním tématem. Jak se jim dá předejít?

Není dobré přecházet z klimatizovaného prostoru do horkého a naopak, teplotní rozdíl by neměl být velký. Je potřeba pořádně větrat a ne být někde zavřený, v zavřených prostorech teplota stoupá mnohem rychleji. Je dobré být pod slunečníkem, mít pokrývku hlavy a důležité jsou tekutiny. Doplňovat je v průběhu celého dne, aby nepřišel pocit žízně. Přes poledne se nezdržovat na přímém slunci, to platí hlavně pro děti a starší osoby, které jsou na ten vliv citlivější.

Na dovolené u moře či u vody se člověk přesto snadno zapomene a k úžehu či úpalu dojde. Jak si s tím pak poradit?

Cílem u obou dvou je dostat člověka z horkého prostředí a přímého slunce. Je potřeba ho hlídat, nenechávat ho o samotě, podávat tekutiny v malém množství a v případě, že by se ten stav nelepšil nebo dokonce horšil, tak určitě kontaktovat linku 155.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.