Tropické teploty si dají na chvíli pauzu. Studená fronta přinese bouřky, o víkendu se ochladí až o 10 °C, uvedla meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 8. 2022

Do konce týdne bude ve střední Evropě zesilovat příliv teplého vzduchu od jihozápadu, v pátek pak přes Českou republiku přejde studená fronta, která podpoří vznik bouřek a přinese ochlazení na víkend, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová s doporučením, jak se vyrovnat se současnou vlnou veder.

Tropické teploty představují pro naše tělo zátěž – ohrožení jsou zejména starší generace, kardiaci, astmatici, chronicky nemocní a malé děti. Ale jakmile udeří vlna veder, zpozornět bychom měli všichni, uvedla Dagmar Honsová.

Už ve středu se na Ústecku odpolední teploty zastaví až na 34 °C. Jinak bude jasno až polojasno. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 28 až 32 °C.

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno. Ranní teploty se zastaví těsně pod hranicí tropické noci, tedy mezi 19 až 15 °C. Denní teploty vystoupí vysoko – na 31 až 36 °C.

"V pátek už bude počasí u nás pod vlivem studené fronty. Ta opět podpoří vznik bouřek. Zpočátku dne bude jasno až polojasno. Ranní teploty 21 až 17 °C. Denní teploty 31 až 36 °C, odpoledne od západu ochlazování. A přibývání oblačnosti - místy silné bouřky," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz uznávaná konzultantka počasí.

sobotu bude polojasno až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 22 až 26 °C.

neděli bude polojasno, ojediněle přeháňky. Ranní teploty 15 až 11 °C. Denní teploty 22 až 26 °C. 

Během vysokých teplot by si mnozí měli dávat na řadu zdravotních rizik, jedním z nich je úpal. "Jedná se o reakci organismu, které je vystaveno nadměrnému teplu – vysokým teplotám, vysoké vlhkosti vzduchu nebo vydýchanému prostředí, v nichž dochází k celkovému přehřátí organismu. Sluneční paprsky nejsou vůbec potřeba. Kolaps je způsobený poruchou přirozené termoregulace organismu – kdy se naše tělo ochlazuje pocením. Pokud málo pijeme nebo máme v těle málo soli, nemá se z našeho těla co odpařovat, nedostatečný odvod tepla z těla ale způsobuje také vysoká vlhkost vzduchu, nevhodné oblečení nebo velká vrstva tuku na našem těle," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že úpal se projevuje téměř okamžitě a mezi jeho hlavní příznaky patří vysoká tělesná teplota (nad 40°C), závrať, bolest hlavy, nevolnost leckdy zakončená zvracením a zrychlený tep. Stav postižené osoby se může rychle zhoršovat a vyústit až ve ztrátu vědomí, zhruba v polovině případů doprovázeného křečemi.

"Ještě více nebezpečný bývá úžeh, což je přehřátí mozku, způsobuje ho dlouhé vystavení na slunečním záření. Proti úžehu pomůže vždy pokrývka hlavy, dostatek vody, snížit fyzickou námahu," přiblížila odbornice přes počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Úžeh se může projevit i s několikahodinovým zpožděním – typicky v noci, když už je tělo dostatečně zchlazené a hydratované. Příznaky úžehu jsou velmi podobné úpalu – doprovodným jevem je i spálená kůže od slunečních paprsků.

První pomocí je třeba postiženého ochladit – přemístit do chladnějšího prostředí, uvolnit oděv, otírat končetiny i obličej vlažnou vodou. "Podáváme tekutiny – ne příliš studené, naopak ideálně minerálky, iontové nápoje nebo solenou vodu. Volat záchranku pokud postižený upadá do bezvědomí," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Prevencí proti úpalu a úžehu je:

  • Chraňte před nadměrným horkem.
  • bDbejte na dostatečný přísun tekutin, hodí se hlavně neslazené minerálky, bylinné čaje nebo obyčejná voda.
  • Ochlazujte se co nejvíce.
  • Co nejvíce se zdržujte ve stínu, a to zejména mezi 11. a 15. hodinou.
  • Jídelníček – hodně ovoce a zeleniny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.