Tropy dorazí do ČR ve čtvrtek. Počasí je aktuálně ideální na sledování Perseid, zhatí ho ale Měsíc

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2022

Druhý srpnový týden nabízí klidný charakter počasí – malou oblačnost. A i přes to, že jsou noci chladnější, jsou nyní ideální podmínky pro sledování Perseid. "Každoročně je jich plná noční obloha kolem sv. Vavřince. Maximum roje Perseid je v noci z 12. na 13. srpna, což je ale noc po úplňku Měsíce, který znemožní pozorování zejména menších Perseid. Takže je ideální doba na sledování Perseid už nyní. Perseidám se říká padající hvězdy, ale je to prach z komety 109P Swifr-Tuttle," uvedla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz a vypracovala předpověď počasí pro nadcházející dny.

úterý lze počítat s tím, že bude jasno až polojasno. Ranní teploty už budou zůstávat nad desítkou – mezi 14 až 10 °C. Denní teploty opět letní – mezi 24 až 28 °C.

Také středa by měla být převážně slunečná – bude jasno až polojasno. Ranní teploty 15 až 11 °C. Denní teploty se zastaví těsně pod tropickou hodnotou 25 až 29 °C.

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno. Ranní teploty mezi 17 až 13 °C. Denní teploty vystoupí na 27 až 31 °C.

pátek si počasí připraví jasno až polojasno, během dne na horách při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 27 až 31 °C.

"V sobotu bude jasno až polojasno. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 29 až 33 °C. Následně pak v neděli bude jasno až polojasno. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 29 až 33 °C," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Pokud jde pak o sledování Perseid, dráhu Země protnou několikrát do roka některé staré komety, které na své pouti kolem Slunce poztrácely spoustu prachových částic a kamínků. "Ty pak vytváří meteorický roj. Jakmile vlétne takový kamínek do zemského ovzduší, zahřeje se, shoří a zazáří jako meteor. V období od 14. do 21. listopadu můžeme na obloze pozorovat Leonidy. Ty dostaly své jméno podle toho, že se na obloze jeví, jako by vylétaly ze souhvězdí Lva. Mezi 7. a 17. prosincem se na obloze pravidelně vyskytují Geminidy. Ty jsou spojené s planetkou 3200 Phaethon a jeví se, jako by vylétaly ze souhvězdí Blíženců. Poznáte je podle toho, že jejich záře je zbarvena do zelena, zatímco u ostatních jsou barvy bílé nebo žluté," vylíčila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

"Nejlépe se vám bude noční obloha pozorovat vleže. Krásnou podívanou vám může překazit zatažená obloha, Měsíc v úplňku nebo tzv. světelný smog. Naopak při jasné obloze, při Měsíci ve fázi novu a v přírodě bez umělého osvětlení bude váš zážitek z pozorování meteorů dokonalý," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.