Úřad pro kontrolu léčiv vyhodnotil dvě nebezpečné vakcíny. O zdravotních rizicích látek promluvila mluvčí SÚKL

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 12. 2021

Vakcíny proti onemocnění covid-19 a jejich nežádoucí účinky jsou v gesci Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Epidemie koronaviru rozdělila společnost a jedním z důvodů je právě očkování a používané očkovací preparáty – dva z nich nedoporučuje úřad z vážných důvodů mladším věkovým skupinám. "Jde o podání vektorových vakcín Vaxzevria/Janssen osobám mladším šedesáti let, a to v souvislosti se vznikem velmi vzácného, avšak velmi závažného, syndromu trombózy s trombocytopenií," uvedla tisková mluvčí Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.

Loni 27. prosince bylo v Česku zahájeno očkování proti viru SARS-CoV-2, kdy podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo dosud vykázáno k úterý 21. prosince 2021 už 14 992 997 očkování, k nimž za pondělí přibylo dalších 80 423 podaných dávek vakcín. Zdravotníci začínali s používám tzv. mRNA vakcín Comirnaty od Pfizer/BioNTech, Spikevax od Moderny a vektorovou Vaxzevriou od AstraZeneky, k níž přibyla jednodávková vakcína COVID-19 Vaccine Janssen od amerického giganta Johnson & Johnson.

"AstraZeneca je vakcína, která jako nosič využívá adenovirus. Vakcíny mRNA Comirnaty od Pfizer/BioNTech a očkovací látka společnosti Moderna nesou pouze informaci, která se potom nějakým způsobem přepisuje a vytváří se v podstatě antigen (látka bílkovinné povahy, jež provokuje buňky imunitního systému, aby produkovaly jednu nebo více protilátek, pozn. red.). Ukazuje se, že Comirnaty a Moderna jsou v tomto smyslu účinnější, protože ta informace se přepisuje efektivněji, než když se tam dodává vlastní antigen," vysvětlil již dříve renomovaný epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Před použitím musí vakcína vždy projít schválením Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), až posléze může být obecně jakýkoliv léčivý preparát používán. Všechny nežádoucí účinky shromažďuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ale u posledních dvou zmíněných očkovacích preparátů – u Vaxzevrie a COVID-19 Vaccine Janssen varovala před zdravotním rizikem pro mladší ročníky, které se nechají očkovat.

"Z důvodu prevence již v červnu tohoto roku uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv ve společném stanovisku s Českou vakcinologickou společností ČLS JEP, že nedoporučuje podání vektorových vakcín Vaxzevria/Janssen osobám mladším šedesáti let, a to v souvislosti se vznikem velmi vzácného, avšak velmi závažného, syndromu trombózy s trombocytopenií (zkráceně TTS, pozn. red.). U mRNA vakcín byly jako velmi vzácné nežádoucí účinky například identifikovány myokarditida a perikarditida. Je ovšem nutné také uvést, že individuální rizika pro konkrétního pacienta musí vždy zhodnotit lékař a v odůvodněných případech může podání konkrétní vakcíny či očkování celkově nedoporučit. Kontraindikace podání jedné vakcíny však automaticky neznamená, že nelze podat jakoukoliv jinou vakcínu proti covid-19," vyjádřila se tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jejích slov jsou údaje ke konkrétním vakcínám uvedené v příbalové informaci každého přípravku, u očkovacích preparátů nevyjímaje. Jsou dostupné na oficiálních stránkách úřadu, kde stačí zadat název léčivého přípravku, tedy vakcíny a veškeré informace lze naleznout v záložce »doprovodné texty«. "Závěrem si jakožto úřad dovolujeme upozornit, že všechny vakcíny proti covid-19 podléhají pravidelnému hodnocení bezpečnosti," uzavřela mluvčí SÚKLu pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.