Uznávaný profesor virologie Daniel Růžek dal svými slovy obrovskou naději. Data ohledně omikronu svědčí o zásadní změně

Renomovaný profesor Daniel Růžek
Renomovaný profesor Daniel Růžek
Foto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 12. 2021

Nová varianta omikron se šíří nejenom ve světě, ale i v Česku už jsou prokázány případy infekce, která byla poprvé zaznamenána 24. listopadu 2021 na území jižní Afriky. Krajská hygienická stanice v pátek 17. prosince potvrdila další pozitivní záchyt v Královéhradeckém kraji u muže, který přicestoval z třetího největšího kontinentu. Na vědeckém výzkumu omikronu a tvorbě protilátek spolupracuje v kooperaci s britskou Univerzitou v Kentu renomovaný český virolog a profesor Daniel Růžek. "Spustili jsme testování sér od lidí z České republiky a provádíme studii, na kolik jejich protilátky budou fungovat vůči variantě omikron," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku laboratoře potvrdily nový případ omikronu, který byl zachycen v Královéhradeckém kraji u muže, který se vrátil z Afriky. Další s ním související podezřelý vzorek, kterým je žena z jeho rodiny, zatím čeká na dokončení sekvenování – výsledky by měly být k dispozici v příštím týdnu. Prvním případem infekce »jihoafrickou« variantou byla na území ČR šedesátiletá žena z Liberecka, která se vrátila z Namibie a stejně tak se potvrdila u jejího blízkého kontaktu. Další případy omikronu jsou evidovány na jižní Moravě, tam se nakazily dvě zdravotnice a jejich dvě děti, dva žáci ZŠ Adamov a k nim přibyl ještě jeden infikovaný.

Ale vývoj epidemie oproti minulým týdnům začíná obracet a čísla nově nakažených nadále klesají. Za pátek 17. prosince se potvrdilo 8 963 pozitiv na onemocnění covid-19, počet hospitalizovaných vyžadujících lékařskou péči je 5 266. Zdravotníci na JIP se starají o 889 těžkých případů, kterým koronavirus způsobil vážné zdravotní komplikace.

"V současné době vypadá situace skutečně poměrně nadějně. Nicméně nerad bych se radoval předčasně, protože nevíme, co ještě předvede varianta omikron, která se začíná šířit. Zatím všechno naznačuje tomu, že varianta je sice poměrně hodně infekční, snadno se přenáší z člověka na člověka, ale nezdá se, že by byla příliš patogenní (což je vlastnost viru vyvolat onemocnění, pozn. red.). Byla by to samozřejmě dobrá zpráva, někdo to dokonce označuje jako »dárek« k Vánocům. Tím je myšleno, že by se takový virus šířil v populaci a přirozeně ji promořil, aniž by způsoboval nějaké závažnější onemocnění. Zatím tomu vše nasvědčuje, že by průběh onemocnění měl být u pacienta infikovaného variantou omikron spíše mírný. Sice byly v jižní Africe, kde se zprvu objevila, zaznamenány případy vyžadující hospitalizaci nebo napojení na umělou plicní ventilaci, nicméně není v současnosti evidován žádný výrazný nárůst v počtu úmrtí. Dosavadní data tedy svědčí pro to, že omikron není tak nebezpečný jako předchozí varianty viru SARS-CoV-2," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Daniel Růžek k výrazně nakažlivé variantě.

Zároveň klade důraz na to, že na definitivní soudy týkající se nové varianty koronaviru je stále ještě hodně brzo, protože relevantních dat zatím není dostatek. Pomyslný otazník visí především nad chováním omikronu (který vznikl z původního »wuchanského« viru) v organismu pacientů s komorbiditami – tam patří obezita, diabetes (cukrovka) nebo třeba onkologické onemocnění a další.

"V rámci běžné zdravé populaci to vypadá, že by omikron nemusel představovat nic zas tak závažného, či dramatického. V současné době jsme ve spolupráci s Univerzitou v Kentu ve Velké Británii už spustili testování sér (krevní sérum je tekutá část krve po oddělení krevní sraženiny, slouží ke stanovení různých látek a hodnot, pozn. red.) od lidí z České republiky, kteří prodělali onemocnění covid-19 a následně se nechali naočkovat. Aktuálně provádíme studii, na kolik budou jejich protilátky fungovat právě proti této variantě omikron," dodal na závěr pro ŽivotvČesku.cz renomovaný profesor a odborník v oboru virologie, který se v rámci své profese zaměřuje na výzkum týkající se viru SARS-CoV-2 a jeho dalších variant.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.