V Česku přibyly další případy opičích neštovic. Roman Prymula objasnil, zda je možné se nakazit v bazénu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: KAREL KOPÁČ / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 7. 2022

Hygienici v Česku zaznamenali v posledních dvou dnech další dva případy opičích neštovic. Celkově se tak onemocnění v ČR potvrdilo u 14 lidí, z toho u 13 v Praze a jednoho člověka v Ústeckém kraji. Na webu dnes o tom informovali pražští hygienici. Jaké nebezpečí nákazy hrozí třeba v bazénu, popsal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (58).

Nákaza opičími neštovicemi se v posledních dnech podle hygieniků prokázala u jednačtyřicetiletého člověka z Prahy, který v předchozích měsících pobýval mimo jiné v Berlíně, Valencii a Madridu. Nakažený měl zimnici, zvýšenou teplotu a pokračující vyrážku na některých částech těla. Nyní je v domácí izolaci. Druhým případem je o dva roky starší člověk taktéž z hlavního města, u kterého se rovněž objevila vyrážka a další kožní projevy. "Vzhledem k progresi kožních projevů bylo provedeno specializované vyšetření v lůžkovém zdravotnickém zařízení a následně potvrzen pozitivní výsledek. Osobě byla nařízená striktní domácí izolace a doporučen pravidelný kontakt s ošetřujícím lékařem," uvedli hygienici.

Ani v jednom z dnes oznámených případů hygienici neuvedli, zda šlo o muže, či ženu. Důvodem je ochrana osobních údajů.

Lepší zprávu má Roman Prymula ohledně toho, jaké riziko nákazy hrozí například na veřejných koupalištích. "V bazénu je riziko přenosu velmi malé, protože ten nakažený člověk by jistě vzbudil velkou pozornost, kdyby vstupoval obsypaný do bazénu. Toho by si lidé určitě všimli. I kdyby byl ve fázi, kdy už je infekční, ale ještě se u něj nevyskytly klinické příznaky, tak si myslím, že při tom naředění, navíc v chlorované vodě, by ten virus byl velmi rychle inaktivován a nedošlo by k tomu, že by se někdo nakazil," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších zemích. Podle informací Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC), které uveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ), byla nákaza zaznamenaná ve 26 evropských zemích a případů je přes 4900, nejvíce ve Španělsku a Německu.

Ministerstvo zdravotnictví minulý týden informovalo o tom, že Evropská komise ze společného rozpočtu nakoupila vakcíny proti opičím neštovicím. ČR z nich dostane 2800 dávek. Eliška Machová z tiskového oddělení ministerstva Radiožurnálu tehdy řekla, že se nyní s plošným očkováním nepočítá, vakcíny bude ČR mít pro případ zhoršení situace nebo pro rizikové pacienty.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.