V ČR i Evropě se nejvíc šíří subvarianty omikronu. Nakažených přibývá. Epidemiolog Roman Prymula zhodnotil současnou situaci

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 7. 2022

V současné době se v Evropě i České republice nejvíc šíří subvarianty omikronu. Podle odborníků jsou nakažlivější a navíc proti nákaze méně funguje dosavadní očkování nebo prodělání nemoci. Výrazná je ale stále ochrana vakcinovaných před rizikem úmrtí nebo těžkého průběhu, který by si u nich vyžádal hospitalizaci. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně současné mírné vlny covidu promluvil epidemiolog Roman Prymula (58).

"Bez ohledu na testování vidíme v ČR nárůst, který koresponduje s nárůsty v jednotlivých evropských zemích, a v tuto chvíli se při cestování můžeme dostat do větší expozice, než je u nás, a to v zemích jako Francie, Itálie, Německo, kde je počet případů vyšší. Co je podstatné, jakým způsobem bude probíhat klinická závažnost případů. U nás zatím případy závažné nejsou, ale ono to může být jakési varování, než dojde k vyššímu nárůstu případů, protože ve výše zmíněných zemích jsou i poměrně závažnější průběhy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

V pracovních dnech minulého týdne bylo pozitivně testováno 1000 až téměř 1300 osob, podle odborníků ale pozitivita diagnostických testů kolem 25 procent ukazuje, že reálně je nakažených výrazně víc. Po zhruba měsíci, kdy bylo v nemocnicích kolem stovky pacientů s covidem-19, jejich počty rostou. Vážně nemocných na JIP nebo plicních ventilátorech jsou ale zatím jednotky.

Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem nad 60 let nebo pro osoby od 12 let s oslabenou imunitou, případně pro zdravotníky, kteří s takovými pacienty pracují. Vhodné je také pro klienty a pracovníky pobytových zařízení sociální péče. Doporučení publikovala Česká vakcinologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně na svém webu. Podle ministerstva zdravotnictví by mělo být přeočkování možné v polovině srpna.

"Druhou posilovací dávku doporučujeme aplikovat s odstupem nejméně čtyř měsíců po první posilující dávce vakcíny," uvedla společnost v doporučení. Nechat se podruhé přeočkovat by mělo být podle ní umožněno a plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění všem, kteří budou mít o vakcínu zájem. Pokud člověk covidem-19 onemocněl, je podle vakcinologů možné přeočkování odložit o tři měsíce.

Podle dat o očkování proti covidu-19 má očkování dvěma dávkami téměř 6,9 milionu lidí, tedy zhruba 64 procent populace. Ve věkové skupině nad 65 let, kterou odborníci považují za nejohroženější vážným průběhem nemoci, je proočkovanost zhruba 90 procent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.