V ČR jsou protisystémově naladění lidé, uvedlo vnitro. Bezpečnostní expert se usmál a resortu ministra Rakušana vzkázal, aby také hledal důvod

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2023

Komentář: V Česku se v době pandemie nemoci covid-19 etablovala skupina protisystémově naladěných lidí. Nedůvěřují státu a principům, na kterých je založen. Nevěří ani vládě, mají pocit, že za stávající situace a stávajícího společenského uspořádání jejich hlas není vyslyšen. Alternativu jim nabízejí konspirační teorie. Ve zprávě o extremismu za loňský rok to uvedlo ministerstvo vnitra. Podle bezpečnostního experta a komentátora Andora Šándora (65) to je pravda, resort by však měl pátrat také po důvodu, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Skupina lidí, kterou vnitro ve své zprávě zmiňuje, volá podle zprávy po tom, že je třeba změnit fungování státu. Ačkoli se podobné myšlenky šíří zejména v online prostředí, její členové mají tendenci setkávat se i v reálném životě. Své aktivity loni přesouvali na méně využívané platformy, které mají méně přísná opatření.

Ideologickou alternativu lidem nabízejí různé konspirační teorie. "Konspirační teorie v sobě mají nezřídka zakomponován xenofobní prvek, a nacházejí tak styčné body s různými extremistickými či vyhroceně nacionalistickými subjekty. S těmito teoriemi ochotně pracují i kvazi-mediální platformy a propagandističtí pracovníci jiných států," uvedlo vnitro.

Ministerstvo upozornilo na to, že zmíněné mediální platformy a účty na digitálních platformách s sebou přinesly trend agresivního vystupování a »normalizace lhaní«. Jejich výstupy mají podle vnitra »silný radikalizační potenciál«. Vloni bylo navíc mnoho podnětů, se kterými umí tyto mediální platformy pracovat.

Skupina těchto lidí se podle vnitra čím dál více izoluje od společnosti. "Její členové nacházejí styčné plochy s extremistickými a xenofobními subjekty a stávají se často příjemci i šiřiteli obsahů kvazi-mediálních platforem. Krátkodobý úspěch protestního uskupení kolem aktivisty Ladislava Vrabela dokazuje, že je poměrně jednoduché ji prostřednictvím sociálních sítí mobilizovat," dodalo vnitro. Vrabel je známý jako organizátor protivládních demonstrací.

Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala respektovaného bezpečnostního experta a komentátora Andora Šándora, jak zprávu ministerstva vnímá. Usmál se a poukázal na to, že jedna věc je, že k nějaké radikalizaci dochází, druhá věc pak, že je si potřeba uvědomit důvod.

"To je taková česká specialita - schopnost v uvozovkách - odbývat lidi, kteří mají jiný názor, nějakým nálepkováním. Ta zpráva by se podle mého soudu měla také zabývat důvodem, proč je tolik lidí, jejichž hlas není slyšet. Určitě nechci hájit šiřitele extrémních bludů a výmyslů, kteří jsou zejména na sociálních sítích, není jich málo, ale je také celá řada lidí, kteří nejsou extrémně založení, ale zkrátka mají jen pocit, že jsou páté kolo u vozu," zamyslel se v úvodu svého komentáře Andor Šándor.

"To, že nevěří státu, tak je to odraz už z dob covidu, kdy nám někteří politici lhali. Jeden z top dezinformátorů ministr zdravotnictví Blatný tvrdil, že když se člověk nechá očkovat, už se nenakazí a už nikoho nemůže nakazit, a už tehdy se vědělo, že to není pravda. Tím nechci brojit proti očkování. Pokud toto vše lidé registrují, tak se proti tomu nějakým způsobem vyzbrojí, případně padnou do apatie, nebo mají tendenci k nějakému extrémnímu projevu svých frustrací. Složit účty by se dnes už mělo. A bohužel covidový marazmus ukončila válka na Ukrajině, kdy není pochyb o tom, kdo je agresor, ale portrét konfliktu se kreslí jaksi černobíle, což v žádném případě není, nikdy nic není jen černobílé. Mainstreamová média a politici opět říkají některé věci v souvislosti s konfliktem, kterým lidé nevěří, a mě to v současnosti ani příliš nepřekvapuje," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.