Věk voličů má významný vliv na jejich preference. Politolog řekl, které strany nejvíc bodují u mladých a které naopak u starších

Vláda - Ilustrační snímek
Vláda – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 9. 2021

Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. a v sobotu 9. října, jsou tak v podstatě už za rohem. Podle volebních modelů agentur Median, CVVM a STEM by v červenci volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo hnutí ANO. To má podle politologa velkou základnu voličů v řadách osob starších 65 let. Věkový rozdíl voličů se na volbách výrazně podepisuje, mladí lidé se totiž od ANO spíše odklánějí ke koalici, která je v průzkumech nejčastěji na druhém místě. "ANO je zjevně subjekt, který bude u starších lidí velmi pravděpodobně nejúspěšnější. Co se týká mladých, tak tu máme Piráty," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

V České republice mají volební právo všichni občané starší 18 let. Řada z nich se k volbám často ani nedostaví, z výsledků voleb i předvolebních průzkumů ale bývá evidentní, že věkové rozdíly často souvisejí s preferovanou stranou či hnutím. Mladší a starší voliči se v názorech neshodují, a proto jejich hlasy mohou i říjnové volby do Poslanecké sněmovny výrazně ovlivnit. Politolog zhodnotil, jaké strany mají největší šanci u mladších voličů a které jsou naopak preferované staršími občany.

"Když se díváte, kdo podporuje české strany, tak u ANO dlouhodobě platí, že polovinu a možná i větší část jejích voličů tvoří lidé starší 65 let, tedy většinou penzisté. Strana to dost promítá i do toho, co dělá, to jest například zvyšování důchodů, což je jedna z klíčových manter ANO v posledních letech. Je to zjevně subjekt, který bude u starších lidí velmi pravděpodobně nejúspěšnější," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Stejně jako starší občané většinově preferují jedno politické hnutí, i mladí lidé se při výběru strany či koalice shodují. Podle politologa u věkové kategorie do 35 let většinou vedou Piráti, kterým spojenectví se Starosty a nezávislými ovšem přinesla i voliče průměrně starší.

"Co se týká mladých, tak tu máme Piráty, kteří ve volbách v roce 2017 byli v podstatě primárně závislí na podpoře lidí do 35 let i prvovoličů. To se od té doby zásadně nezměnilo s tím, že dnes je ta podpora díky spojenectví se STAN větší. Starostové a nezávislí do toho vnesli i tu střední starší věkovou kategorii. Nicméně pokud beru Piráty jako jednu formaci, tak přestože kandidují v koalici, je zjevné, že mezi mladými, míněno opravdu lidmi do 30 až 35 let, je to strana, která má šanci být nejúspěšnější," dodal Lubomír Kopeček pro ŽivotvČesku.cz, kdo bude mít v následujících volbách největší oporu v mladých voličích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.