Velikonoce v ohrožení. Závisí na číslech z JIP. Počet pacientů v nemocnicích dál roste, říká Jan Hamáček

Ilustrační snímek – Velikonoční pomlázka
Ilustrační snímek – Velikonoční pomlázka
Foto: Profimedia.cz

Velikonoční pondělí, kdy koledníci chodí pro vajíčka k sousedům, letos připadne na 5. dubna. Je velmi pravděpodobné, že svátky jara se uskuteční v době, kdy v Česku pořád bude omezen život kvůli koronaviru. Otázkou je, jak moc restrikce do oslav promluví. "Vše nyní závisí na naplněnosti nemocnic, zejména co se týče kapacit jednotek intenzivní péče," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42).

Do letošních Velikonoc zbývá více než 6 týdnů, ale už nyní je téměř jisté, že na průběh svátků bude mít výrazný vliv koronavirová epidemie. V roce 2020 se lidé v Česku museli obejít bez koledy, přípitků i sousedských návštěv.

Politici i experti z řad lékařů uklidňovali veřejnost, že je třeba jeden rok obětovat, aby ty příští Velikonoce už mohly být oslavené bez strachu z epidemie. Jenže současná situace kolem koronaviru vyvolává obavy, že i letošní Velikonoce budou ve znamení covidu a restrikcí.

"Jak to bude na Velikonoce, to se dnes odhaduje velmi špatně. Vše nyní závisí na naplněnosti nemocnic, zejména co se týče kapacit jednotek intenzivní péče. Pokud klesne počet lidí na jednotkách intenzivní péče, tak se bude rozvolňovat, to je zásadní argument. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče ale stoupá a bohužel jsou místa, kde JIPky nejsou už volné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.

Na jednotkách JIP a ARO k 19. únoru bylo volných 14 procent všech lůžek, pro covidové pacienty bylo připraveno 156 z nich. V českých nemocnicích bylo s covidem hospitalizováno 6343 lidí.

V boji s koronavirem by podle expertů mělo pomoci počasí. Hovoří se o hranici 20 stupňů Celsia. "Pomůže každý stupeň. I to současné oteplení už má pozitivní vliv. Těch dvacet stupňů nelze brát jako nějakou hranici, jako kdyby se cvaklo vypínačem a vše bylo rázem dobré. Já se ale obávám, že už je pozdě, že nakažených už je v tuhle chvíli tolik, že nemocnice se položí," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (85) má k umění blízko už od mládí, dnešní doba ovšem...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.