Velký švindl s olivovými oleji. Zdražily meziročně o více než 50 procent, ale všechny extra panenské nejsou. Přehled těch, které neprošly

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2022

Na stále nezkrotnou inflaci a s tím rostoucí náklady reagují někteří obchodníci chytrým »švindlem«. Potraviny jsou totiž čím dál dražší a řada výrobců řeší, jak to udělat, aby si koncový zákazník kupoval jejich zboží pořád stejně, a to i přes zvyšující se míru inflace. V obchodech si tak mnoho lidí ani nevšimlo, že třeba olivové oleje označené jako extra panenské na českém trhu často nemají vlastnosti, které by toto označení splňovaly. Výsledky letošní dlouhodobé kontrolní akce Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ukázaly, že polovina z 20 testovaných olejů nesplňovala požadavky kladené na tuto kategorii olejů. Přitom kategorie oleje a tuky meziročně zdražila o 50,4 procenta, uvedl to v rámci dat ČSÚ pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Obchodníci na českém trhu o olivových olejích na etiketách tvrdí, že jsou extra panenské - ve skutečnosti šlo podle inspekce - v rámci jejich kontroly - o oleje nižší kategorie, případně měly na obale uvedené nesprávné údaje, uvedl v tiskové zprávě, kterou má ŽivotvČesku.cz k dispozici, mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Jeden z hodnocených vzorků dokonce odpovídal kategorii lampantový olej - ten nelze ale jako potravinu vůbec nabízet. Jde sice o přírodní olivový olej, ale svou charakteristikou není vhodný ke konzumaci.

"Cílem akce SZPI bylo prověřit, zda extra panenské a panenské olivové oleje splňují požadované fyzikální, chemické a senzorické parametry. Analýzy SZPI uskutečnila v akreditované laboratoři Laboratory of Olive Oil Tasting ve Slovinsku a v tuzemské akreditované laboratoři SZPI," uvedl Kopřiva.

Podle posledních dat Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 1,4 procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zejména promítnutím Úsporného tarifu a odpuštěním poplatku za podporované zdroje energie pro ceny elektřiny a na druhé straně vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 15,1 procenta, což bylo o 2,9 procentního bodu méně než v září. "K říjnu podle ČSÚ zdražily oleje a tuky meziročně o 50,4 procenta," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom Štěpán Křeček ohledně meziročního nárůstu cen potravin.

Pokud jde o kontrolované olivové oleje, tak u pěti vzorků šlo o nižší třídu kvality olejů. U pěti dalších inspektoři nalezli nedostatky v označení. Přehled všech vyhovujících i nevyhovujících vzorků je zveřejněný na webu Potraviny na pranýři v sekci Tematické kontroly. Mezi značky olejů, které neprošly hodnocením, patří Borges, Costa d´Oro, Molino, Olitalia, Hermes, Latzimas, Olivie, Arbequina, Ondoliva a privátní značka řetězce Albert.

Olivovým olejům se věnuje inspekce v posledních letech pravidelně, protože dovozci dodávají na český trh často olej, který nesplňuje zákonem požadované parametry. Prodejci závadných olejů budou čelit správnímu řízení a pokutě, uvádí SZPI ve své zprávě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.