Vir na rukách: Policisté kontrolují doklady i formuláře bez rukavic. Mluvčí řekl, zda jde o pochybení

Policista kontroluje doklady bez použití ochranných pomůcek
Policista kontroluje doklady bez použití ochranných pomůcek
Foto: Se svolením TV Nova
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 3. 2021

Zvýšený počet policistů v ulicích a na silnicích sleduje, zda občané dodržují nařízení vlády, které má za cíl omezit šíření koronaviru. V situaci, kdy se Česko propadlo do »covidové temnoty« část policistů při kontrolách řidičských průkazů a dalších dokumentů nepoužívá rukavice. To podle epidemiologa představuje možné riziko. "Je to pochybení. Policisté jsou samozřejmě instruováni ohledně použití ochranných pomůcek," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Od 1. března se do terénu vydaly tisíce policistů, kteří kontrolují, zda občané České republiky dodržují zákony a nařízení, která v souvislosti s epidemií vydala vláda. Hlídky se od pondělí zaměřily zejména na cestování a kontrolují, zda přes hranice okresů jezdí jen ti, kteří to mají řádně odůvodněné a disponují patřičnými formuláři.

Někteří lidé zaregistrovali, že část policistů při kontrole nemá rukavice a na dokumenty sahá holýma rukama. To je praxe, která byla zcela obvyklá, když Česko nebojovalo s masivní epidemií nebezpečného viru. Mluvčí policejního prezidia uznal, že policie takto postupovat nemůže.

"Je to pochybení. Policisté jsou samozřejmě instruováni ohledně použití ochranných pomůcek. Včera večer šlo opětovné upozornění na krajská ředitelství, aby si na to policisté dávali pozor," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík s tím, že policistům bude v dalších dnech připomínáno, aby postupovali s ohledem na zdraví své i těch, které kontrolují. Ondřej Moravčík také dodal, že podle jeho názoru se pochybení týká jen malé části policistů.

Podle expertů je diskutabilní, jak dlouho koronavirus může přežít na předmětech. Respektovaný epidemiolog Roman Prymula v lednu pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že koronavirus se přenáší nejčastěji při verbálním projevu bez roušky a při podání ruky. Na třetím místě Roman Prymula jmenoval společné sahání na předměty, jako je klika či tlačítko bankomatu.

Při jarní vlně koronaviru provedli vědci v americkém Národním ústavu pro alergie a infekční nemoci výzkum, aby zjistili, jak dlouho virus přežije na plastovém povrchu. Došli k závěru, že stopy koronaviru zůstanou na plastu i několik dnů.

Další odborníci jsou ale toho názoru, že přílišná dezinfekce povrchů je v boji s koronavirem přeceňovaná. Podle epidemiologa z univerzity La Trobe v Melbourne Hassana Vallyho je po roce života s koronavirem jasné, že přenos nákazy skrze povrchy není tak zásadní v šíření infekce, jak se dříve předpokládalo. "Neříkám, že přenos skrze povrch je nemožný a že v určitých situacích nepředstavuje určité riziko, nebo že bychom ho měli úplně ignorovat. Ale měli bychom vzít v potaz, že riziko takového přenosu je relativně malé," cituje Hassana Vallyho list The Guardian.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.