Vláda chce zmrazit sazbu DPH za energie pro celý příští rok 2022. Finanční expert objasnil, kolik by domácnosti ušetřily

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 10. 2021

Ekonomika v době sílící epidemie koronaviru v Česku není zrovna v nejlepší formě. Inflace už atakuje hranici pěti procent, dochází k plošnému zdražování, nedostatku dříve běžně dostupného zboží a vážná krize se řeší v souvislosti s cenami energií. Vláda se nakonec shodla na tom, že za listopad a prosinec lidem odpustí DPH. V řešení je »odpustka« i pro celý nadcházející rok. "Kdyby došlo k tomu, že daň z přidané hodnoty bude snížena z 21 procent nejen letos v listopadu a prosinci, ale také po celý příští rok, pak by z třítisícového navýšení běžné domácnosti s náklady 10 000 korun došlo ke zdražení pouze asi o 1 500 korun," vyjádřil se ekonom Lukáš Kovanda (41) pro ŽivotvČesku.cz.

Pomoc lidem kvůli zdražování energií, kdy jdou ceny rapidním tempem nahoru a někteří dodavatelé ukončili svou činnost, se stala pro vládu jednou z priorit. Nejdříve oznámila, že za poslední dva měsíce letošního roku odpustí daň z přidané hodnoty (DPH) za energie a v současné době je reálnou možností i to, že by mohla být prominuta také v celém roce 2022. Došlo totiž ke schválení novely zákona, která to počínaje 1. lednem nového roku umožňuje, jak informovala ministryně financí Alena Schillerová (57) na svém Twitteru.

Už prvním snížením sazby DPH za elektřinu a plyn by se Čechům alespoň trochu ulevilo, protože někteří budou muset kvůli krizové situaci obracet doslova každou korunu. "Těmito kroky se připojujeme mezi všechny zodpovědné vlády na světě, které v tuto chvíli aktivně řeší, jak zmírnit dopad růstu cen energií na domácnosti. Podobně jako u respirátorů, kde se snížení DPH okamžitě promítlo do cen pro konečné spotřebitele, chceme podpořit tuzemské domácnosti zavedením nulové sazby DPH na elektrickou energii. Domácnost, která za elektřinu zaplatí 1000 Kč měsíčně, v následném vyúčtování ušetří jen za listopad a prosinec zhruba 350 Kč," uvedla šéfka rezortu financí v oficiální tiskové zprávě zveřejněné na webu ministerstva financí.

"Běžná domácnost v České republice platí za energie zhruba 10 000 korun ročně. Nyní, když dochází ke zdražování, tak například zákazníci ČEZ, což je největší dodavatel elektřiny u nás, by namísto 10 000 korun platili 13 000 korun. Kdyby došlo k tomu, že daň z přidané hodnoty bude snížena z 21 procent nejen letos v listopadu a prosinci, ale také po celý příští rok, pak by z třítisícového navýšení došlo ke zdražení pouze asi o 1 500 korun. Pak by tedy domácnost platila zhruba 11 500 korun, navýšení už by nebylo tak citelné. Ale týká se to domácností, které svítí s elektřinou, pokud ohřívají vodu nebo dokonce vytápí, budeme se logicky pohybovat v jiných částkách, u nich je to pak jiné. Ale v zásadě u běžných domácností, které používají elektřinu pro svícení a spotřebiče, se bude jednat o úsporu, o které jsem hovořil. Mohlo by to lidem ulevit," vysvětlil Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je však nutné spočítat si, jaké budou náklady státu, které půjdou až do desítek miliard korun.

"Druhá možnost, o které se nyní hodně mluví, je odpuštění poplatku na obnovitelné zdroje. Když lidé platí elektřinu, součástí její ceny je právě tento poplatek. Pokud by došlo k jeho odpuštění, zase by se to snížilo o 1 500 korun ročně pro běžnou domácnost s původními náklady 10 000 korun za rok," uzavřel finanční expert pro ŽivotvČesku.cz.

Novela je nyní v rukou Sněmovny, kde čeká na schválení. Nicméně k nulové sazbě DPH za energie bude potřebný ještě souhlas Evropské komise (EK). Alena Schillerová je zmocněna vše komunikovat s evropským komisařem pro ekonomiku a hospodářství a bývalým italským premiérem Paolem Gentilonim (66).


Kdo je Lukáš Kovanda:
● Český ekonom a autor behaviorálně-ekonomických knih.
● Je členem Národní ekonomické rady vlády.
● Působí jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN).
● Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
● Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.