Vláda na rok zmrazila platy politiků. Je to novoroční chytrá horákyně, komentuje krok bezpečnostní expert Andor Šándor

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 12. 2021

Na středeční tiskové konferenci vláda Petra Fialy (57) oznámila, že se rozhodla na rok zmrazit platy státních úředníků na ministerstvech a dalších úřadech a všem ústavním činitelům. Zmrazit platy politikům chtěl už bývalý premiér Andrej Babiš (67) a to na pět let, současná vládní většina to ale tehdy odmítla. "Podle mě udělali trochu chytrou horákyni, to znamená, že z návrhu vlády Babiše dali půlku, a ještě jen někomu, a sami si to zkrátili," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (64) s tím, že jde o krok správným směrem.

Na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Petr Fiala a vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (40) informovali o tom, že platy pracovníků v sociálních službách v příštím roce stoupnou o 700 korun, zdravotníkům o šest procent a pedagogickým pracovníkům o dvě procenta. Zároveň vláda rozhodla zmrazit platy všech ústavních činitelů na dobu jednoho roku.

"Je důležité, že to udělali, protože v době obrovských rozpočtových schodků a volání po úspoře si myslím, že je to krok správným směrem. Nelze debatovat o tom, že státní sféře se přidá jen půlka toho, co se slíbila za minulé vlády a to ještě výběrově, a sami by si nechali navýšení, které by jim nějak ze zákona náleželo. Já se přiznám, že mě to netrápí, nikomu nic nezávidím, ale je to krok správným směrem a je jedno, jestli je to populární nebo populistické," okomentoval rozhodnutí nové vlády pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Podobný návrh nadnesl krátce před volbami dnes již bývalý premiér Andrej Babiš, který chtěl zmrazit platy politiků na pět let, ale současná vládní většina to tehdy odmítla. Minulá vláda počátkem listopadu také rozhodla, že pracovníci státu a veřejných služeb dostanou plošně od ledna přidáno 1400 korun. Platy pedagogů měly stoupnout o tři procenta. Takové navýšení si ale nemůže podle ministra financí Zbyňka Stanjury (57) dovolit státní rozpočet.

"Já si myslím, že jsou v situaci, kdy nechtěli respektovat rozhodnutí minulé vlády plošně navýšit platy všem pracovníkům státní správy a zároveň si ponechat valorizační nárůst vlastních platů. Podle mě udělali trochu chytrou horákyni, to znamená, že z návrhu vlády Babiše dali půlku, a ještě jen někomu, a sami si to z pěti let zkrátili na období jednoho roku," řekl pro ŽivotvČesku.cz poradce a analytik v oblasti bezpečnosti.

Nynější vláda označila zmrazení platů politiků na pět let navrhované Andrejem Babišem za populismus. S tímto označením souhlasí i generál v záloze, podle kterého by konkrétně bývalý premiér tímto krokem utrpěl mnohem méně než politici, kteří nedisponují takovým majetkem.

"Pokud by skutečně politici byli tou elitou, kterou bychom chtěli, pokud by skutečně pracovali ve prospěch této země tak, jak bychom potřebovali, tak si myslím, že jen málokdo by jim jejich platy záviděl. Já jim je nezávidím, protože není co z hlediska z mého pohledu na život, ale v situaci, kdy řada lidí nehodnotí jejich práci kdovíjak oslnivě, pak samozřejmě bude otázka jejich platů předmětem debaty a kritiky. Je to tak trochu novoroční chytrá horákyně, která má z celé šlamastyky vybruslit. Je evidentní, že vždy je lépe mluvit o omezení platu jiných, než o svých vlastních a to je bohužel platné i pro politiky. Pokud Andrej Babiš navrhoval zmrazit platy na pět let, tak s jeho bohatstvím to je samozřejmě věc mimo jakoukoliv soutěž. Tam to asi byla věc spíš populistická, kterou chtěl útočit proti těm, kteří zdaleka tak bohatí nejsou a jsou v politice," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.