Vláda nastavila nová opatření. Dotknou se Silvestra i restaurací. Je to zbytečné, ekonomika trpí, kritizuje Andor Šándor

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 12. 2021

Nová vláda premiéra Petra Fialy (57) na dnešní tiskové konferenci oznámila, jaká nová opatření budou zavedena v následujících dnech a také po Novém roce. Týkají se nejen testování dětí ve školách, ale dotknou se i silvestrovských oslav konce roku 2021 a pořádání kulturních či společenských akcí.

Epidemie koronaviru v Česku poukazuje na příznivý trend vývoje, kdy počty nakažených nadále klesají. Dozvukem Babišovy vlády je nouzový stav, který trvá až do prvního svátku vánočního, tedy soboty 25. prosince do 23:59. Nový kabinet Petra Fialy na dnešní tiskové konferenci oznámil protiepidemická opatření, která už nastavila jeho vláda. Pro většinu bude stěžejní, jak budou lidé moci strávit nejen vánoční svátky, ale samotný závěr roku 2021.

Podle slov bezpečnostního experta a generála v záloze Andora Šándora postrádají opatření smysl a nevěří, že ať už stará, nebo ta nová, mají či budou mít nějakou účinnost.

"Od samého začátku stále říkám, že je potřeba dávat opatření, která můžeme vymáhat a zároveň je lze kontrolovat. Nevím, jak se bude vymáhat a kontrolovat, že na Silvestra budou u jednoho stolu sedět čtyři lidé, zatímco normálně jich může sedět u stolu šest. Žádné lockdowny virus stejně nezastaví, ten se pohybuje, jde zas nahoru, pak dolů a lockdowny to jenom celé zdržují. Myslím si, že se to ukazuje a jenom málokdo, a už vůbec ne z vlády, se odváží říct, že je to zbytečné. Pouze tím trpí ekonomika a všechno a uvidíme, co ještě budeme zažívat další a další roky… Všechny dopady těchto opatření, kterými jsme museli projít. Navíc tvrzení, že teď jdeme dolů jenom proto, že zabrala nějaká z nich, tomu prostě nevěřím. Ale nejsem epidemiolog, možná proto mám na věc střízlivější názor, nicméně se mi líbí přístup, že je to na lidech. Aby se chovali rozumně, což považuji za správné. Asi nikdo už nechce další Vánoce a Silvestry odepsat," vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na sdělení nové vlády ohledně protiepidemických opatření.


Na tiskové konferenci vlády bylo oznámeno následující:

Testování žáků, studentů a zaměstnanců škol

V prvních 14 dnech nového roku se budou testovat žáci, studenti a zaměstnanci škol dvakrát týdně, a to všichni bez ohledu na to, zda jsou očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19 v posledním půlroce. Testování se uskuteční vždy v pondělí a ve čtvrtek. O schválení návrhu ministerstva zdravotnictví vládou informoval po jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Jde podle něj o jedno z opatření k omezení šíření koronaviru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doplnil, že opatřením chce vláda sledovat šíření nové varianty omikron. Testovat se bude antigenními testy, které prošly kontrolou kvality. Vláda dnes také upravila pravidla pro výjezdy škol na lyžařské zájezdy, děti na ně budou potřebovat jeden PCR test, nikoli dva, jako tomu bylo doposud. Vláda podle Válka v souvislosti s plánem rozšířeného testování ve školách rozhodla o nákupu nových antigenních testů. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) potvrdil, že nákup testů řešil Ústřední krizový štáb. Správa státních hmotných rezerv podle něj bude kontinuálně pokračovat v nákupech i během ledna, a to podle standardních pravidel výběrových řízení.

Kulturní a společenské akce, včetně silvestrovských večírků

Na kulturní a jiné akce zprvu bude moci maximálně 1000 sedících lidí. Akce, kde účastníci nesedí u stolů, budou omezeny na 100 osob, řekl po dnešním zasedání vlády ministr zahraničí Vlastimil Válek (TOP 09). Další zpřísnění nastane od středy 29. prosince a platit bude do neděle 2. ledna. Na akce, večírky a silvestrovské oslavy bude moci maximálně 50 osob. U stolu budou moci být společně pouze čtyři osoby s výjimkou členů jedné domácnosti.
Organizátoři budou muset kontrolovat covidové certifikáty, a to prostřednictvím aplikace čTečka, jež se využívá k načtení QR kódu z aplikace Tečka, v níž jsou covidové certifikáty nahrány.

Návštěva restaurace a počet hostů

V restauracích budou moci od 29. prosince do 2. ledna podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) sedět nejvýše čtyři lidé. Nadále bude vstup umožněn až na výjimky jen lidem, kteří mají dokončené očkování nebo v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19. Válek to dnes řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. V současné době může u stolu sedět maximálně šest hostů.

Omezení se podle Válka netýká rodiny, tedy lidí, kteří sdílejí společnou domácnost. Kontrolu příslušných dokladů opravňujících hosty ke vstupu do restaurace, budou muset provozovatelé ověřit prostřednictvím čtečky QR kódu aplikace Tečka.

Posilující dávka vakcíny

Od pondělí 27. prosince si mohou pro prosilující dávku očkování proti covidu-19 přijít lidé starší 30 let po pěti měsících. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). "Týká se to i lidí, kteří nejsou objednaní," doplnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Dosud tuto možnost měli lidé nad 45 let. Bývalá vláda to zdůvodňovala potřebou rozložení očkovacích kapacit. Pro lidi nad 35 let měla platit šestiměsíční lhůta až do 5. ledna a pro ostatní dospělé do 19. ledna, kdy by se zkrátila na pět měsíců.

Zrušení rady pro zdravotní rizika

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) dnes v rámci úpravy statutu Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) zrušila svou radu pro zdravotní rizika. Rada, kterou využíval předchozí kabinet ANO a ČSSD při boji s epidemií covidu-19, narušovala podle názoru nové vlády systém krizového řízení, vysvětlil po dnešním zasedání kabinetu vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Návrh změn ve fungování štábu vyplynul podle šéfa ÚKŠ Rakušana z pondělní schůzky takzvaných covidových ministrů i následujícího jednání štábu. Zrušení rady pro zdravotní rizika má vrátit do zamýšlené podoby fungování krizového řízení. "Je to orgán, který vytvářel konkurenci vůči rozhodování ÚKŠ. Výstupy přicházely do vlády ze dvou stran a často vedly k něčemu, čemu říkám zmatení jazyků," řekl Rakušan. Na vládě podle něj často nebylo jasné, které návrhy mají prioritu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.