Vláda Petra Fialy hodila povinné očkování do koše. Odpůrce nařízené vakcinace Ondřej Dostál je spokojen jen napůl

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2022

Vláda Petra Fialy (57) smetla ve středu ze stolu vyhlášku o povinném očkování pro lidi nad 60 let a pro některé profesní skupiny, kterou navrhla a prosadila předchází vláda Andreje Babiše (67). Nový kabinet nechce eskalovat napětí ve společnosti. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil expert na zdravotní právo Ondřej Dostál (43). "S tím, jak to dopadlo s vyhláškou, jsem samozřejmě spokojen," uvedl.

Vláda pod vedením Petra Fialy ve středu po jednání kabinetu zrušila platnost vyhlášky, která zaváděla povinné očkování pro osoby starší 60 let a vybrané profesní skupiny. Na tiskové konferenci to oznámil sám předseda vlády. "Očkování proti covidu-19 nebude povinné. Důvody pro povinné očkování neshledáváme. Nechceme prohlubovat příkopy," vysvětlil předseda vlády, proč nový kabinet smetl ze stolu vyhlášku, se kterou přišla předchozí vláda Andreje Babiše.

Spokojen je také právník a expert na zdravotní právo Ondřej Dostál (Piráti). "S tím, jak to dopadlo s vyhláškou, jsem samozřejmě spokojen. Ale pandemický zákon je pro mě peklo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v krátkém vyjádření s tím, že větší vyjádření připraví později. Není spokojen s tím, jak dopadla novela prodlužující účinnost pandemického zákona.

Pandemický zákon by se měl prodloužit o rok a půl, tedy do konce srpna 2023. Mimořádnými opatřeními bude nově možné omezit provoz všech typů provozoven, trhů, sportovišť i školských či vzdělávacích zařízení pro děti od tří let. Opatření by nově mohlo vydávat také ministerstvo obrany. Novelu pandemického zákona dnes schválila vláda, novinářům to řekl premiér Petr Fiala. Nyní ji posoudí Parlament.

Ministerstvo zdravotnictví se snaží novelou reagovat na výtky Nejvyššího správního soudu, který mnohá mimořádná opatření v minulosti zrušil. Soud mimo jiné uvedl, že podle stávající normy není možné regulovat provozovny služeb, včetně restaurací, ubytování či trhů a tržnic. Nově tedy ministerstvo navrhuje, aby se regulace týkala všech provozoven podle živnostenského zákona, tržišť a tržnic. Orgány budou mít možnost například omezit jejich provozní dobu. Týkat by se to mělo i služeb kadeřnic, pedikérek, taxislužby či umělecké činnosti, tedy takových služeb, u nichž místem výkonu není samotná provozovna.

Regulovat bude možné také všechny typy sportovišť a sportu, dosud mohly úřady část sportovních aktivit omezit jen podle zákona o ochraně veřejného zdraví, nikoliv podle pandemického zákona. Nově bude možné vydat mimořádná opatření pro všechny typy školských a vzdělávacích zařízení pro děti od tří let včetně například dětských skupin. Dosud se regulace v pandemickém zákoně týkala především vysokých škol.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.