Vláda vyčkává s povinností respirátorů. Už dávno měly chránit rizikovou skupinu, říká Roman Šmucler

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2021

Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech poradí Německo a Rakousko. Už dříve premiér Andrej Babiš (66) naznačil, že by se respirátory dala řešit současná epidemie. Druhá stránka věci je, že pro občany by to představovalo finanční zátěž. Podle lékaře Romana Šmuclera (51) je vhodný model takový, že by se respirátory chránila výhradně riziková skupina.

Po dnešním zasedání kabinetu ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) zdůraznil, že není třeba vykupovat ochranné pomůcky. Současně doporučil respirátory používat těm, kteří již dnes mohou. Vláda podle ministra diskutuje i o možnosti zajistit prodej respirátorů za přiměřené ceny tak, aby si je všichni mohli dovolit.

Povinnost používání respirátorů FFP2 v obchodech a MHD podle twitterového vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) řeší a vyhodnocuje také Ústřední krizový štáb.

Podle respektovaného lékaře Romana Šmuclera, který byl členem Ústředního krizového štábu, je na místě zajistit respirátory hlavně pro rizikovou skupinu.

"V Německu je to jinak, než se to tady říká. Vedla se diskuze, jestli mají nějaký smysl doma šité roušky. Hlavní zpráva v Německu je ta, že nemají smysl. Ono se tu u nás hůře vysvětluje. Jestli to má mít nějaký smysl, tak to musí být pořádná maska, nebo nejméně FFP2. Důchodcům se měly rozdávat dávno," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

Paradoxem v této situaci je skutečnost, že to jsou právě stomatologové, kteří z celkového výčtu všech lékařů mají nejmenší počet nakažených. Přitom pracují v infekčním prostředí. "Ona celkově stačí medicínská rouška. My používáme řadu efektivních opatření. Naše opatření jsou funkční, protože v základu jsme vycházeli z chřipky. Ale primárně by respirátorem měla být chráněna riziková skupina, která je nejohroženější. Tím se už dávno dalo předejít řadě komplikací a mohlo se ušetřit poměrně dost peněz," dodal pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler.

Rakousko a Německo zavádějí povinné chirurgické roušky nebo respirátory třídy FFP2 v obchodech a v prostředcích hromadné dopravy kvůli obavě z nových mutací koronaviru, především z takzvané britské varianty.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.