Vlastní bydlení na hypotéku až za rok, radí ekonom. Podle experta přes reality budou ceny nemovitostí ještě klesat

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 12. 2022

Sazby hypoték v prosinci zaznamenávají stagnaci. Realitní expert Dušan Měchura, kterého redakce ŽivotvČesku.cz oslovila, uvedl, že v současnosti se nachází na svém vrcholu, v nadcházejícím roce očekává jejich pokles. "Odhaduji, že jejich výše by se mohla pohybovat v příznivém scénáři okolo tří procent ze současných šesti, a to někdy na konci roku," uvedl. Podobný pohled na situaci má ekonom Štěpán Křeček, který je názoru, že pro pořízení nemovitosti na hypoteční úvěr bude vhodnější klima přibližně za rok.

Průměrná sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu v posledním měsíci letošního roku zakotvila na 6,34 procenta. Podle makléře Dušana Měchury bude i rok 2023 v rámci trhu s nemovitostmi nelehký.

"Podle chování movitých klientů i nadále lze očekávat, že nadcházející rok bude mírně propadový v rámci cen. Rozhodující bude, co je to za nemovitost, v jaké lokalitě se nachází, stáří a zejména energetická náročnost, o kterou se v posledních měsících čím dál více klientů zajímá," uvedl pro ŽivotvČesku.cz expert s tím, že situace v roce 2023 může být pro řadu lidí, kteří očekávali růst, zklamáním.

Aktuálně si pořídit nemovitost na hypoteční úvěr není pohledem ekonoma Štěpána Křečka zcela ideální volba. "Vzhledem k tomu, že by ceny nemovitostí měly ještě nějakou dobu klesat, tak v současnosti pořizovat byt, případně dům může být, pokud to není nezbytné, ekonomicky unáhlené. Hypoteční sazby by se měly snižovat na konci roku 2023, případně v úvodu roku 2024. To znamená, že když si lidé počkají zhruba jeden rok, tak budou moci pravděpodobně koupit levnější nemovitost než v současnosti," uvedl pro ŽivotvČesku.cz poradce premiéra v ekonomické oblasti, že nynější vysoký úrok řadě lidí zároveň znemožňuje na hypoteční úvěr dosáhnout.

"Nenacházíme se v situaci, která je v řadě případů ideální pro hypoteční úvěr, i proto se jejich objem za letošní rok významně snížil. Bude trvat odhadem ještě rok, než se situace jako celek zlepší," zopakoval Štěpán Křeček.

Základní úroková sazba České národní banky (ČNB) se od července nezměnila. V té době se guvernérem stal Aleš Michl, který s koncem listopadu sdělil, že základní úroková sazba je aktuálně na úrovni, která tlumí hospodářskou aktivitu. Další zvýšení základní sazby by podle něj mohlo prohloubit recesi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.