Vlk v roušce beránčí: Politický expert vysvětlil, co Babiš získá jmenováním nové vlády a proč je z něj nyní hodný Andrej

Bývalý premiér Andrej Babiš
Bývalý premiér Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2021

Dosluhující premiér Andrej Babiš (67) od říjnových voleb do Sněmovny změnil styl vystupování a posunul se z role »agresivního křiklouna« k roli »státotvorného vyjednavače«. Podle odborníka na politický marketing Karla Komínka je změna chování pochopitelná. "Agresivní rétorika bude vždy fungovat jen na část populace, ale prezidentské volby jsou úplně jiné," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz oslovený odborník a nastínil možný pohled na »nového« Andreje Babiše.

Voliči, kteří detailně pozorují rétoriku a chování Andreje Babiše, musí mít pocit, že sledují rozdvojenou osobnost. Agresivní předvolební Babiš je minulostí. Nově je na scéně smířlivý a státotvorný premiér v demisi, který dokonce svému nástupci nabídl pomocnou ruku při složitých jednání s prezidentem.

"Jsem velice rád, že prezident Zeman a premiér Fiala našli shodu a nová vláda bude jmenována v pátek," uvedl dosluhující předseda vlády pro agenturu ČTK a myslel to zřejmě zcela upřímně. Nové chování dosluhujícího šéfa současného vládního kabinetu může pro vnímavější jedince představovat změnu, velmi příjemnou změnu. A v mnohých vyvolává otazník, zda jde o přirozený vývoj či naopak předem promyšlený kalkul.

Andrej Babiš se totiž dostal do fáze, kdy si přál, aby Fialova vláda co nejrychleji přijala zodpovědnost a aby voliči co nejrychleji začali současný stav země spojovat s kabinetem Petra Fialy, alespoň tak situaci vnímá expert na politický marketing. "Pro Andreje Babiše by bývalo bylo nejvhodnější, aby nová vláda vznikla hned dva dny po volbách. On se potřeboval své vlády zbavit, aby všechny ty věci, které se nyní dějí, nebyly mentálně přisuzovány jemu. Mluvím o covidové krizi, energetické krizi a růžově to nevypadá ani s veřejnými financemi, do budoucna se tyto věci pravděpodobně budou dál nasčítávat," vystihl pro ŽivotvČesku.cz Karel Komínek s přesvědčením, že pro Babiše je lepší, aby Fialova vláda převzala zodpovědnost již před koncem roku.

Stav, kdy premiér v demisi vládnout už nechtěl a jeho nástupce vládnout ještě nemohl, byl vyčerpávající pro všechny aktéry. Tedy kromě Hradu. Hlava státu totiž na politické šachovnici směřovala přesně tam, kam potřebuje. A že nemá v plánu nic uspěchat, vyjádřila už během své hospitalizace v Ústřední vojenské nemocnici, kde při podpisu dokumentu o svolání Sněmovny tento krok doprovodila slovy: »Zeit gewonnen, alles gewonnen«. Jde o větu z klasického díla s názvem Vladař od renesančního myslitele Niccoly Machiavelliho a de facto vyjadřuje taktickou myšlenku, že kdo získá či vyhraje čas, vyhraje všechno.

"Jmenování nové vlády v pátek je pro Babiše i Fialu střední cesta, není to ten nejrychlejší postup, navíc zástupci vítězných koalic se sešli hned po volbách a bylo jasné, že jinak to dopadnout nemůže. Nyní máme polovinu prosince a na vládu jsme museli čekat, částečně na tom má podíl i prezident Miloš Zeman, který si vymínil rotaci ministrů, kteří k němu chodili a on jim pokládal nějaké otázky," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Karel Komínek, který trefně vystihl, že mezi Babišem před říjnovými volbami a Babišem před prezidentskými volbami bude velký rozdíl.

Andrej Babiš, soudě z jeho vyjádření z posledních týdnů, se nejspíše zařadí mezi aspiranty na boj o Hrad. Aktuálně tak lze spekulovat, že pracuje na své nové - státnické tváři. Dá se lehce usoudit v takovémto scénáři, že »ve hře na city« je nutné přesvědčit i voliče, kteří čekají více, než jen křik a přehazování odpovědnosti. Andrej Babiš se v polovině listopadu netajil ani tím, že v případě kandidatury na prezidenta má podporu Miloše Zemana.

"Prezident by si přál, abych kandidoval," uvedl Babiš tehdy v rozhovoru pro Blesk. V případě, že by se tak rozhodl, jeho šance na úspěch jsou podle sázkových kanceláří poměrně velmi příznivé. Na konci roku ho favorizují a rozhodně by neměl problém se dostat do druhého kola voleb. Bookmakeři ale kursem upozorňují, že zdatným soupeřem mu může být generál ve výslužbě Petr Pavel (60).

"On bude muset v komunikační rovině najít tenkou rovnováhu mezi ostrým útočením na vládu a zároveň působit jako konstruktivní člen opozice. Andrej Babiš zřejmě na začátku bude muset nechat vládě nějaký prostor, ale pak její kroky bude tvrdě kritizovat, bude to ale dělat způsobem, aby nepůsobil jen jako agresivní křikloun. Andrej Babiš musí zklidnit agresivní rétoriku, kterou vedl poslední měsíce, to bude vždy fungovat jen na část populace, ale prezidentské volby jsou úplně jiné a on potřebuje oslovit mnohem širší voličskou skupinu, aby měl vůbec šanci postoupit do dalšího kola," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník na politický marketing Karel Komínek ohledně potřebné strategie, jejímž osvojením Andrej Babiš může u voličů jen získat, tedy v případě kandidatury.

Prezidentské volby proběhnou v roce 2023 před 8. březnem, kdy uplyne druhé funkční období úřadujícího prezidenta Miloše Zemana. Přesný termín vyhlásí předseda Senátu, a to nejpozději 90 dnů před jejich začátkem. Kromě generála Pavla již odhodlání bojovat o Hrad projevil senátor Marek Hilšer (46), advokátka Klára Long Slámová (44), senátor Pavel Fischer (56). Vše nasvědčuje tomu, že na začátku nového roku kandidaturu oznámí také podnikatel a matematik Karel Janeček (48).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.