Východisko z epidemie je plošná karanténa a cesty jen do práce, říká odborník Jaroslav Flegr

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 10. 2020

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku podruhé v řadě překonal rekord. Po úterních skoro 4500 nově nakažených přibylo ve středu 5335 případů. Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr před několika týdny před tímto nárůstem varoval. V tuto chvíli je podle něj nejefektivnější východisko v plošné karanténě. "Šlo by o zásah do ekonomiky, ale je to aktuálně nejefektivnější a kupodivu i nejlevnější řešení, jak ochránit lidské životy a minimalizovat hospodářské škody," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr.

Když před několika týdny predikoval, že nárůsty půjdou do vyšších tisíců, málokdo mu chtěl věřit. V Česku se totiž zavedla některá opatření, a to ať jde o roušky, omezení otevírací doby provozoven a další. Přesto epidemie místo aby oslabovala, sílí.

"Ve chvíli, kdy řada evropských měst a zemí, které jsou na tom po epidemiologická stránce lépe než my, sahá dokonce po úplném lockdownu, vidím jako jediný způsob, jak zastavit epidemii, plošnou 14denní karanténu. Během ní by lidé chodili jen do práce, v omezené míře na nejnutnější nákup a zpět domů. Tedy něco, jako jsme tu měli na jaře. Týkat se to musí i méně zasažených oblastí – kapacity jejich zdravotních zařízení budou nutně potřebovat lékaři v ostatních oblastech. Jestli budeme ještě dál váhat a zavádět pro uklidnění obyvatelstva další a další polovičatá opatření, tak za dva týdny už epidemii nezastaví ani takováto plošná karanténa a život v republice se zastaví v krátké době sám a úplně. Během spontánního lockdownu už nebudou lidi chodit ani do práce. K obrovským lidským ztrátám se přidají i neskutečné ztráty hospodářské," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr, který poukázal na to, že Česko se mohlo obejít bez druhé vlny. Stačilo jen »nepolitikařit«.

Žádnou druhou vlnu jsme tu nemuseli do konce listopadu mít, kdyby v srpnu politici neodborně nezasáhli do rozhodování epidemiologů, tedy kdyby se nařídilo používání roušek ve vnitřních prostorech a zakázaly se hromadné akce. V polovině září by k zastavení epidemie už bylo navíc potřeba přejít na distanční vzdělávání od druhých stupňů základních škol nahoru, zákaz střetávání více než 10 osob, omezení provozních dob restaurací, roušky na veřejných místech i ve vnějších prostorách. Dnes už nejspíš pomůže pouze celostátní karanténa“ zdůraznil profesor Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

V současnosti Česká republika patří k nejhorším státům v souvislosti s bojem s epidemií. A vypadá to, že situace se jen tak nebude lepšit. Vláda kvůli vysokému počtu pozitivních případů bude v pátek vyhlašovat další opatření.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.