Vyhlášku o očkování zrušte hned, vyzval vládu právník Jindřich Rajchl. V prostředí omikronu nedává povinná vakcinace smysl, dodal

Právník Jindřich Rajchl
Právník Jindřich Rajchl
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2022

Vláda se chystá ve středu rozhodnout o vyhlášce, která nařizuje povinné očkování proti koronaviru vybraným profesím a lidem nad 60 let. Pokud by povinné očkování zůstalo nařízeno, řada zaměstnanců hovoří o tom, že by odešla ze své práce a našla si jinou. "Je to legislativní paskvil, který v českém právním řádě nemá co dělat. Je nutné vyhlášku okamžitě zrušit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz právník Jindřich Rajchl, který kroky vlády při boji s koronavirem dlouhodobě kritizuje.

Vláda Petra Fialy (57) po silné kritice rozhodne o vyhlášce, která vznikla za vlády Andreje Babiše (67). Vyhláška o povinné očkování pro lidi nad 60 let a některé profese je také napadena skupinou senátorů u Ústavního soudu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) původně uvedl, že případné úpravy a změny ve vyhlášce oznámí v polovině února. Řada lidí, kterých se vyhláška týká, ale od nové vlády požaduje rychlejší reakci. Vyhláška v současné podobě počítá s tím, že do 28. února by vybrané skupiny musely mít za sebou kompletní očkování.

Kromě senátorů vyhlášku kritizuje také řada právníků. V populaci navíc začíná převládat varianta omikron, vakcíny jsou ale dimenzované na předchozí mutace, v případě delty a omikronu mají omezenou účinnost.

"Je to legislativní paskvil, který v českém právním řádě nemá co dělat. Je nutné vyhlášku okamžitě zrušit. Za mě je to nesmysl a nástroj totalitní praxe, taková vyhláška v tomto státě nemá vůbec místo. Zasahuje se do integrity člověka na bázi něčeho, co nemá racionální základ. Zdůvodnění, že policisty, vojáky a zdravotníky je nutné očkovat, protože jsou v první linii a když zasahují, tak nemají nikoho nakazit, je liché, už víme, že vakcína žádnému šíření nemoci nebrání. Už vůbec to neplatí, když se bavíme o variantě omikron. Povinné očkování je v tuto chvíli z tohoto pohledu zbytečné a nic to nepřináší," uvedl pro ŽivotvČesku.cz právník Jindřich Rajchl.

Výhrady k vyhlášce projevil také premiér Petr Fiala. Podle něj povinné očkování s sebou nese spoustu sociálních, legislativních a dalších důsledků. Předseda vlády slíbil, že osud vyhlášky bude vyřešen rychle, aby lidé měli jistotu, na čem reálně jsou.

"Považuji za nedůstojné, jak se chová pan ministr Válek a ministryně obrany paní Černochová vůči zaměstnancům Integrovaného záchranného systému (IZS). Oni čekají a říkají, že uvidí, že to možná nebude platit, že počkají, ale realita je taková, že ti lidé, kteří jsou u IZS, tak jsou už dnes tlačeni, aby do toho termínu se stihli naočkovat. Je tu tlak na to, aby si vzali první dávku a kdo si ji nevezme, tak s ním bude zahájeno kázeňské řízení a bude propuštěn. Ti lidé jsou pod obrovským tlakem a neví, co s nimi bude, bojí se o práci a bojí se o hypotéky... Ministerstvo tu káže, že ještě uvidí, že se ještě rozhodnou, je ale potřeba vyhlášku zrušit hned, to je to jediné, co může ministr zdravotnictví udělat, aby se k těm lidem zachoval slušně," dodal pro ŽivotvČesku.cz právník Rajchl s tím, že vyhlášku je třeba začít řešit okamžitě.

Pokud se vláda rozhodne, že vyhlášku zcela zruší, tak padne stížnost skupiny senátorů. Ve hře je také varianta, že vyhláška bude pozměněna, ale některých profesních skupin se týkat bude. Spekuluje se, že povinné očkování bude dál nařízeno zdravotníkům. Je pravděpodobné, že řada zaměstnanců by se v takovém případě obrátila na soudy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.