Výhody za očkování: S vakcinačním pasem do hospody či dovolenou. Bude to motivovat, míní Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 12. 2020

V Česku odstartovalo očkování proti onemocnění covid-19. Deset tisíc vakcín se v prvé řadě dostane zdravotníkům, seniorům a dalším rizikovým skupinám. Ale dodávka téměř dvaceti tisíc dalších očkovacích látek by měla dorazit už za pár dní. Někteří lidé zůstávají skeptičtí a nové vakcíně nedůvěřují. Mohl by však existovat důvod, jak lidi motivovat k tomu, aby podstoupili aplikaci očkovací látky. "Dá se říct, že pro lidi, kteří budou očkovaní, mohou být některé aktivity přístupnější," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček (42). Celou situaci zhodnotil také bezpečnostní expert.

Každý Čech má doma očkovací průkaz, který je evidencí toho, kdy a na co byl člověk v minulosti očkován. Je tedy logické, že ti, kteří si nechají aplikovat injekci vakcíny proti viru SARS-CoV-2, dostanou potvrzení o tom, že očkování absolvovali. Především lékaři potřebují mít jasnou informaci o tom, kdo byl skutečně očkován, a kdo ne.

Vlády v souvislosti s očkováním zvažují, jak k dobrovolné vakcinaci přivést co nejvíce odpůrců vakcinace. Jinými slovy ty, kterým se moc nechce. Může jít o výhody typu, že by například do hospod, restaurací, barů či kin mohli jen ti, kdo už jsou před nemocí chráněni. Zajímavostí určitě je, že někteří sociologové a experti to doporučují. Jisté obrysy má projekt evropského vakcinačního pasu.

Měl by mít jednotnou podobu a státy EU jednají o tom, aby všude platilo totéž. Mezinárodní očkovací doklad řeší také Světová zdravotnická organizace (WHO).

"Jak se začne očkovat a skutečnost, tedy pocit, že člověk je očkovaný, se dá zapojit do protiepidemických opatření. Dá se říct, že pro lidi, kteří budou očkovaní, mohou být některé aktivity přístupnější. Očekávám velký tlak ze strany některých států z hlediska letní sezóny, že třeba pro vstup do země budou vyžadovat očkování. Letecké společnosti dávají najevo, že budou uvažovat o tom, že nebudou přepravovat pasažéry, kteří nebudou očkovaní. Což bude věc, která bude nějakým pohledem motivovat lidi k vakcíně. Pokud jde ale o to, kdy se vrátí život do zajetých kolejí jako před epidemií, tak teoretická naděje je někdy v létě," řekl před několika dny pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček.

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora (63) je to ale špatná cesta, která má mnohá úskalí.

"Pokusy vytvořit dvě kategorie občanů v demokratické společnosti 21. století v rámci Evropské unie minimálně, je velmi nebezpečný jev. Lidé neudělají jen jednu věc – bez ohledu na to, jestli je to dobře, nebo špatně. Stále platí daně, chodí do práce, platí sociální a zdravotní pojištění, starají se o ten stát a ten stát kvůli tomuto jednomu aktu z nich udělá občany druhé kategorie. Nemyslím si, že je to dobrá věc," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz situaci s očkováním proti covidu-19 Andor Šándor.

"Jsou státy s poslušnějšími občany, ale také více naklonění vakcinaci. Na chřipku, klíšťovou encefalitidu a další nemoci se v jiných zemích už tradičně očkuje mnohem více lidí než u nás. Tento tlak může být kontraproduktivní. Bojím se jediné věci, aby se to nedostalo do pozice: Kdo nejde s námi, jde proti nám," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečností expert a generál v záloze.

"Neumím si přestavit, co to udělá už s takto rozdělenou společností, jakou máme – mluvíme tedy o Česku. Vláda by podle mě měla přesvědčovat lidi všemi možnými způsoby, co jsou k dispozici. Už i také tím, že má skutečně strategii očkování a má vakcíny. Velké akce, kde se očkují celebrity, přispívají ke špatnému dojmu a nedůvěře lidí. Líbí se mi holandský způsob, kdy začínají 8. ledna, až budou opravdu připravení. Pokud se to pojme v duchu: Když se nenecháš očkovat, zabiješ někoho druhého – to mi přijde opravdu jako sprosťárna," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

"Pro popularizaci vakcíny se udělalo minimum. Není to vina těch, kteří ji odmítají, ale těch, kteří dnes chtějí tu vakcínu prosadit. Jsem zvědavý, jak budou vakcinační pasy fungovat v rámci EU a Schengenu, volného pohybu osob a zboží. Myslím si, že je ten tlak nepřiměřený," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný expert.

Jako první hovořila o bonusech pro očkované proti covidu hlavní hygienička Jarmila Rážová, a to už letos podzim. Konkrétní podobu nesdělila, jen uvedla, že by se s vakcinací pojil přístup ke službám, který by neočkovaní neměli, případně ne bez čerstvého negativního testu.

Některé firmy už uvedly, že své lidi chtějí mít proočkované, jako třeba Škoda Auto. Z pohledu zákazníka se jeví pravděpodobné, že očkování sehraje roli v letecké dopravě. Ředitel australských aerolinek Qantas Alan Joyce již dříve ohlásil, že na jejich sedačky smí usednou jen očkovaní.

Podle slov premiéra Andreje Babiše (66) má Česká republika objednáno 15,9 milionu vakcín pro necelých 9 milionů lidí. Běžná populace by měla mít možnost nechat se očkovat na konci března.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.