Výměna manželek ukázala, že matka spí v posteli se svými dospívajícími dcerami. Psycholog Václav Mertin rozebral problémovou situaci

Diváci se seznámili s Janou (34), Vráťou (33), Ivetou (10) a Janou (14).
Diváci se seznámili s Janou (34), Vráťou (33), Ivetou (10) a Janou (14).
Foto: Se svolením TV Nova
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2022

Odvysílaná epizoda středeční Výměny manželek zanechala v nejednom divákovi rozporuplné pocity. Představila totiž rodinu nepořádné Jany (34), která se neprojevila zrovna  jako nejpečlivější hospodyňka. Kromě zanedbané domácnosti zde byla poněkud zarážející ještě jedna věc. Její dcery Iveta (10) a Jana (14) totiž nemají vlastní postele a místo toho spí i s matkou na rozkládací pohovce. Zda je takové nezvyklé uspořádání v jejich věku vhodné, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz známý dětský psycholog Václav Mertin (70).



Maminka Blanka (37), která pochází ze Zákup na Českolipsku, byla velice překvapená, jak to chodí v domácnosti Jany (34) z Chodova v Karlovarském kraji. Kromě toho, že úklid a péče o teplo rodinného krbu její hostitelce nic neříkaly, bylo zarážející také uspořádání, v jakém rodina obývá svůj dvoupokojový byt v panelovém domě. Zatímco tatínek Vráťa (33) spí sám v obýváku na gauči, jeho žena i s dcerami Ivetou (10) a Janou (14) využívají rozkládací pohovku v dětském pokoji, kde tráví noci všechny společně.

Redakce ŽivotvČesku.cz proto oslovila respektovaného dětského psychologa Václava Mertina, který přes čtyři desítky let pracuje v pedagogicko-psychologické poradně a je také autorem několika knih o výchově dětí. Ten vysvětlil, jaké důvody může rodina pro takové rozvržení spaní mít a jaké má případně dopady na děti. "Spánek je pro děti docela komplikovaná věc. Když má dítě samo usnout a spát v místnosti, často jej ruší nepříjemné myšlenky, vidí stíny na zdi a představuje si kdo ví, co. Zkrátka se může bát. Dá se proto v takovém případě pochopit, když rodiče, místo toho, aby pořád dokola chodili a dítě uklidňovali, raději spí s ním v pokojíčku nebo jej přestěhují k sobě. To se většinou týká malých dětí v předškolním věku," uvedl pro ŽivotvČesku.cz odborník na dětskou duši.

Jiná je poté situace, když se již jedná o děti starší, jako v případě Jany a jejích dcer. "Každý člověk je jiný a tak se někdy může stát, že dítě tu potřebu maminky na blízku má i déle. Řekl bych tak do těch deseti let," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Mertin s tím, že později už se většinou takové případy příliš nevyskytují, protože dospívající dítě o to v naprosté většině případů již nejeví zájem.

"Pokud ta paní raději tráví noci s dětmi, než s manželem, může to naznačovat, že má ta dvojice určité vztahové problémy. Ty mohly způsobit, že v rodině se ustálilo takové uspořádání. Nesmíme zapomenout ani na triviální důvody. Možná, že manžel Jany naprosto nesnesitelně chrápe," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz psycholog. A vzhledem k tomu, že manžel nepořádné hospodyňky Vráťa během natáčení přiznal, že je na svou ženu dlouhodobě rozzlobený kvůli tomu, jak vede domácnost, bude oddělené spaní partnerů nejspíše vztahovým problémem.

Pokud jde o to, zda může společné spaní s rodiči i v pozdějším věku nějak škodit, má na to Václav Mertin poměrně jasný názor. "Za předpokladu, že jsou všichni zúčastnění tak nějak normální lidé, si nemyslím, že by to dětem nějak zvlášť uškodilo. Musíme si uvědomit, že dnes máme zcela jiné nároky na bydlení, než měli lidé ještě relativně nedávno. Ještě mí rodiče spali se svými rodiči všichni v jednom pokoji, protože zkrátka větší bydlení neměli. Bylo to zkrátka běžné dokonce i v majetnějších rodinách, kde starší děti logicky musely být přítomny například i zplození svých mladších sourozenců," dodal respektovaný odborník pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.