Vzácná bankovka v hodnotě 200 Kč z vás může udělat boháče. Má cenu až 700 tisíc, říká numismatik

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Obyčejná dvousetkoruna může z člověka, který bude mít sakra velké štěstí, udělat boháče. Má totiž poměrně velkou cenu a její hodnota může být téměř astronomická. Stačí abyste na bankovce v hodnotě 200 Kč z roku 1993 objevili závan exotické Afriky.

Když uděláte chybu v práci, tak vás většinou šéf nepochválí. Jenže když uděláte chybu v Státní tiskárně cenin, začne se odvíjet unikátní příběh, na jehož konci může být hodně zajímavá suma.

V roce 1993 Česká republika potřebovala po rozdělení se Slovenskem poměrně rychle vlastní peníze. Ochranný proužek se tehdy kupoval v celém štočku v Německu. A tam do zásilky omylem zamíchali metalický proužek, který odkazuje na Afriku.

"Jedná se dvoustovku z roku 1993 s ochranným proužkem, kde byl nápis Republique du Zaire. Udělali chybu, vzali jinou špulku metalického pásku. Drtivou většinu se podařilo odchytit, ale pár kusů se dostalo do oběhu. Podle mě existuje už opravdu malá šance, že bankovka se dostane ještě do oběhu. Milionáře z vás neudělá, ale my jsme ji v dokonalém stavu prodali za 600 až 700 tisíc. Ale to je opravdu nepoškozená bankovka, která vypadá, jako když vyjela z tiskárny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika s tím, že bankovka pořád může někomu ležet v šupleti.

Nikdo přesně neví, kolik bankovek se s Janem Ámosem Komenským a nápisem Republique du Zaire se v roce 1993 dostalo do oběhu. Jisté je, že sběratelé je začali hodně rychle z oběhu stahovat. Mezi nimi je v tuto chvíli kolem dvaceti přiznaných kusů. Další mohou ležet někde pod skříní, ve starém šupleti a nebo v nepoužívané bundě po dědovi. Šance, že se zjeví další »africké« bankovky, je minimální. Člověk ale nikdy neví, zda na něj lidově řečeno sedne štěstí.

Možná právě vy máte doma schovaný poklad a ani o tom nevíte. Jde o bankovku v hodnotě 500 ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.