Vzácná bankovka v hodnotě 500 korun: Dá se na ní vydělat i 15 tisíc, říká numismatik

Profimedia.cz
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 11. 12. 2020

Možná právě vy máte doma schovaný poklad a ani o tom nevíte. Jde o bankovku v hodnotě 500 korun z roku 1993 speciální série »Z«, která má dnes několikanásobně vyšší hodnotu. "Pokud je ve velmi dobré stavu, dá se prodat za 12 až 15 tisíc korun," řekl pro ŽivotvČesku.cz numismatik Roman Veselý. Sami jistě uznáte, že podívat se, jestli takovou někde nemáte odloženou, za to stojí.

Vydělat na tom, že u sebe nevědomky nosíte vzácnou bankovku, která má mnohem vyšší cenu, než udává její číslo, by si přál nepochybně každý. Navíc před Vánocemi, kdy se každá koruna třeba na dárky nepochybně hodí.

"Jde o sérii »Z« z roku 1993. Těch bankovek bylo minimum a jde o takzvané náhradní série za poškozené bankovky, to je důvod, proč jich bylo minimum. Může je mít někdo odložené, v oběhu již nejsou. Pokud by bankovka byla hezká, v dobrém stavu, tak se prodat za částku někde mezi 12 až 15 tisíci. Záleží opravdu na tom, v jakém je stavu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika.

Záludnost ve vzácnosti bankovek není jen již zmíněná série, ale skutečnost, že v roce 2007 skončila jejich platnost. Poznají se podle toho, že na líci mají letopočet 1993 a na rubu jim vpravo dole schází malý obrázek. Bankovky vzoru 1993 už Češi v obchodech neudají, bezcenné ale nejsou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu